12 Baronun Genel Kurul Çağrısını TBB “Hukuka Aykırı” Bularak Reddetti

0
364

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 12 Baronun olağanüstü genel kurul çağrısına hukuksuz bir biçimde ret yanıtı verdi.

Türkiye genelinde 12 baro, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na eleştiriler yönelterek “Olağanüstüsü Seçimli Genel Kurul” çağrısı yapmıştı. TBB yönetimi ise olağanüstü genel kurul çağrısını oy çokluğu ile reddettiğini açıkladı.

Başta İstanbul Barosu olmak üzere Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Antalya, Bursa, Şanlıurfa, Diyarbakır, Aydın, Van ve Dersim Baro yönetimlerinin, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na eleştirilerinin bulunduğu genel seçim kararı bildirisinde, “Aldığımız bu karar, yeni adli yılımızın açılışında Yürütme makamına ait bir mekanda, yargı bağımsızlığının insanlığın uğruna yüzyıllardır hukuk şehitleri verdiği felsefesini, sadece o mekanda bulunarak ve alkış tutarak yok eden Sayın Metin Feyzioğlu’nun, bizzat sarstığı güveni yeniden sağlaması için bir fırsattır.” denilmişti.

TBB yönetimi ise olağanüstü genel kurul çağrısını “hukuka aykırı” bularak reddetti. Ret kararına ilişkin TBB’den yapılan açıklamada, “Her ne kadar sayıya ilişkin şekil şartı gerçekleşmiş olsa da, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na ve yerleşik içtihatlara göre, olağanüstü genel kurulun seçimli yapılabilmesi, sadece başkanlık makamının boşalması durumunda olabilir. Dolayısıyla seçim talepleri hukuka aykırıdır.” denildi.

Olağanüstü genel kurul talebinde bulunan baro yönetimlerinin gerekçelerinin somut bir husus içermediği belirtilen açıklamada, talebin ağırlıklı olarak Metin Feyzioğlu’nun Saray’daki açılış törenine katılması olduğu ve bunun Barolar Birliği için bir zorunluluk olduğunu ifade edildi.

Açıklamanın devamında, “Türkiye’nin ve meslektaşlarımızın bu kadar güncel ve ağır sorunları çözüm beklerken gündemimiz, meslektaş kamuoyunun büyük çoğunluğunu da esasen ilgilendirmeyen olağanüstü genel kurulun toplanıp toplanmayacağı olmamalıdır.

Bu sebeplerle, 8 Kasım 2019 tarihinde toplanan Barolar Birliği Yönetim Kurulu katılanların oy çokluğuyla, onu seçimli, ikisi seçimsiz olağanüstü genel kurul taleplerini hukuka aykırı bularak reddetmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.” ifadeleri yer alırken çok sayıda hukukçudan asıl TBB’nin bu kararının kanuna aykırı olduğu yönünde tepkiler geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.