13 aydır maaşlarını alamayan maden işçileri, patronlarının yaşadığı rezidans önünde eylem yaptılar

0
136

13 aydır maaş alamayan maden işçileri, direnişin 15’inci gününde işverenin yaşadığı rezidansın önünde eylem gerçekleştirdi.

13 aydır maaş alamadıklarını belirterek greve başlayan Karaman’ın Ermenek ilçesindeki Cenne 1’nolu maden sahasında çalışan maden işçileri, on beş gündür direnişlerini sürdürüyor. İşçiler, direnişlerinin 15’inci gününde Ermenek Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Ardından Ermenek Belediye Başkanı Atilla Zorlu’nun tahsis ettiği araçlarla maden ocaklarından hareket ederek Konya’ya giden direnişçilerin önü kent girişinde polis tarafından kesildi.

Seslerini duyurmak istediklerini fakat koronavirüs salgını nedeniyle engellendiğini dile getiren bir maden işçisi, “İş yerinde pandemi yok da şehir merkezinde mi pandemi var? Bu işçilerin haklarını kim ödeyecek? Haklarımızı alana kadar direneceğiz” dedi.

Geçimini sağlamak için alyansını sattığını söyleyen bir maden işçisinin eşi, “Bu benim ayıbım, utancım değil. Bu Hatem Özbey gibilerin bizi düşürdüğü durum. Ben durumumdan memnunum. Çocuklarımı yaşatabilmek için çalışırım, evimdeki her şeyi satarım ama o boğazından geçen benim çocuklarımın rızkını hiçbir yerde veremez. İster hacca, umreye gitsin, isterse alnını seccadeden kaldırmasın o şu çocukların hakkını hiçbir yerde veremez” dedi.

Söz alan bir başka maden işçisi ise, “Çıkardığımız bu kömürler nereye gidiyor, devlet neden bizim sesimizi duymuyor? Ben açım, aç. 2 yaşındaki kızım ‘baba bana çikolata al’ diyor. O çikolata alacak parayı elimizden aldın sen Özbey” diyerek isyan etti. 

Kaynak: Cumhuriyet 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.