19 Yaşındaki Stajyer Denizci İhmaller Sonucu Yaşamını Yitirdi

0
876

Kötü, sağlıksız ve uzun çalışma koşulları genç bir stajyerin daha ölümüne sebep oldu. Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Mustafa Koç, staj yaptığı GANNET S gemisinde ölü bulundu.

Genç stajyerin ağabeyi İsmail Koç, kardeşinin ölüm sebebinin ihmaller ve ağır çalışma koşulları olduğunu belirtti. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kardeşinin yaşadıklarını paylaşarak ölümüne sebep olan ihmalleri anlatan ağabey Koç, kardeşinin staj öncesi hijyenik olmayan otelde konaklatıldığını, gemide günde 20 saat çalıştırıldığını, kimyasal kalıntıların bulunduğu tankları temizlemek zorunda bırakıldığını ve geminin revirinde yatırıldığını ifade etti.

Yapılan otopside akciğer enfeksiyonu sonucu hayatını kaybettiği söylenen genç stajyerin, staj öncesi detaylı sağlık kontrollerinden geçtiği, aşılarının yapıldığı ve herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığı belirtildi.

Olayı sosyal medya üzerinden paylaşan genç stajyerin ailesi ve arkadaşları, kamuoyundan ihmallerin ortaya çıkarılması için destek beklediklerini ifade etti.

Ağabey İsmail Koç sosyal medya hesabından “Normal değil ihmal!” notuyla yaptığı paylaşımla şu açıklamayı yaptı:

Mustafa Koç, Chemfleet ve Armador Tankers firmaları aracılığıyla 3 aylık staj için İstanbul’dan Hindistan’a hareket etti. Staja başlayacağı gemi GANNET S fırtınadan dolayı limana yanaşamayınca firmanın aracı olduğu ancak hijyenik olmayan bir otelde 11 gün konaklamak zorunda bırakıldı. Genç stajyerin 11 gün sonra katılabildiği GANNET S gemisinin Hindistan’dan Cibuti’ye doğru seyre başlamasının ardından, Mustafa Koç 18 gün boyunda günde ortalama 20 saat çalıştırıldı. Mustafa’nın yatması gereken kamarada Guardlar kaldığı için kendisine revirde kalması söylendi, geminin havalandırma sisteminin bozuk olması ve kaldığı revirde vantilatörün de olmamasından dolayı, ortalama 45 derece sıcaklıktaki bir mekanda uyumak zorunda bırakıldı.

Gemide stajyerlerin temizlemesinin yasak olduğu, 20 metre derinliğinde, bir metre açıklığı olan ve ortalama sıcaklığı 50 derece olan bir tankı birinci zabitin seçenek bırakmaması sebebiyle temizlemek zorunda kalan Koç, 18 gün boyunca benzer koşullarda çalıştı ve koşullarının uygun olmadığını ailesine de anlattı. 

11 Temmuz sabaha karşı 4 civarı Cibuti Limanı’nda vardiyası olmasına rağmen, yorgunluğundan dolayı uyandırılamadığı iddia edilen Mustafa Koç’un, sonrasında sabah 8 civarında uyandırılmak için odasına girildiğinde öldüğü anlaşıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.