26 Mesleğe Daha Belge Zorunluluğu Getirildi

0
415

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 26 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdiklerini açıkladı. Böylelikle bugüne kadar belge zorunluluğu getirilmiş meslek sayısı 143’e yükselmiş oldu.

Konuyla ilgili konuşan Bakan Selçuk, “Aralarında, ‘Taşlama Tezgah İşçisi’, ‘Haddeci’, ‘İplik Operatörü’, ‘Tarihi Eser Koruma ve Restorasyon Elemanı’, ‘Deri İşlenti Operatörü’, ‘Liman Forklift Operatörü’, ‘Yüksek Gerilim Montaj ve Teçhizat Test Elemanı’nın da olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran iş yerlerinde, işveren veya işveren vekiline tebliğ yayın tarihinden bir yıl sonra para cezası uygulanacaktır. Bu bakımdan işverenlerimizin ve işçilerimizin bu konuda duyarlı olması gereklidir.” dedi.

Mesleki yeterlilik belgesi sınav ve belge ücretlerinin de hükümet tarafından karşılanacağını belirten Selçuk, “Bu teşvik ile birlikte çalışan ve işverenlerimize ilave mali yük getirmeden çalışanlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerini ölçme, değerlendirme ve belgelendirmesi olanağı sağlıyoruz. Bu çerçevede 718 bin 668’i zorunluluk kapsamındaki mesleklerde olmak üzere toplamda 792 bin 695 adet Mesleki Yeterlilik Kurumu; mesleki yeterlilik belgesi verdik.” ifadelerini kullandı.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğuna göre:

*Belge zorunluluğu tebliğ yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra belgesiz kişiler söz konusu alanlarda çalıştırılamayacak.

*Tebliğlerdeki mesleklerde çalışan kişilerin Mesleki Yeterlilik Kurumu mesleki yeterlilik belgesi, ustalık belgesi veya mesleki ve teknik eğitim programlarından (meslek lisesi) ilgili alan ve dallardan alınmış diplomaya sahip olmaları gerekecek.

*Bu üç belge dışında kalan evraklar, belge zorunluluğu kapsamında çalışma şartını karşılamayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.