50 bin Dolarlık çanta kullanan Emine Erdoğan’dan muhteşem tespit: “Dünyadaki kaosun nedeni; insanların kullanılmaları, eşyaların sevilmeleri”

0
1982

50 bin Dolarlık Hermes marka çantası ve kullandığı lüks eşyaları ile gündeme gelen, “itibardan tasarruf edilmez” anlayışı ile milyonlarca lira bütçeler ayrılmış saraylarda, evlerde yaşayan Emine Erdoğan, Atık Zirvesi’nde sanki başka bir insanmış gibi, ilginç bir konuşma yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ikincisi düzenlenen Atık Zirvesi’ne katıldı. Zirvede yaptığı konuşmada Cemil Meriç’ten alıntı yapan Emine Erdoğan, “İnsanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır” ifadelerinde bulundu.

Lüks düşkünü olduğu bilinen ve kullandığı pahalı takı ve aksesuarlar ile isminden söz ettiren Erdoğan, zirvede özetle şu ifadelerde bulundu:

“Kullan at diye sunulan yaşam tarzı aslında ilkel. 2017’de sadece plastik ambalaj atığı 3 milyon tonun üzerindeydi. Üretilen her ürünün çevreye maliyeti hesaplanmalı. 25 bin kamu binasında sıfır atık projesine geçtik.

Bireyler bazen devasa endüstriler karşısında kendilerini çaresiz hissediyorlar. Endüstriler ise bunun bir arz-talep meselesi olduğundan söz ediyorlar. Oysa meseleye daha bütüncül bakmamız gerekiyor. Biz bireylere de endüstriye de düşen sorumluluklar var. Mesela restoranlar plastik pipet dışında alternatif pipet sunduğunda müşterilerine aynı zamanda bir çevre duyarlılığı penceresi de açmış oluyor. Aynı şekilde ıslak mendillerin ‘geri dönüşemeyen’ kategorisine girdiğini bilmeyen tüketiciler alternatif ürün servis edildiğinde yaşayarak öğrenme imkanı da buluyor. Burada yaşanan deneyimin evde tekrarlanma ihtimali de yüksek oluyor. Kullan-at, giy-at diye büyük bir başarı gibi sunulan yaşam tarzlarının aslında ne kadar ilkel olduğunu acilen fark etmemiz lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.