58 Gündür Açlık Grevinde Olan ve Kritik Eşiğe Gelen Leyla Güven Annesini Kaybetti

0
730

Açlık grevinin 58. günündeki Leyla Güven kritik eşikte. Güven; kilo kaybı, ses ve ışığa hassasiyet, baş dönmesi, konuşmakta zorluk ve mide krampları yaşıyor. 

Dün Diyarbakır Barosu, Türkiye cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin Baro Adli Yardım Bürosu binasında basın toplantısı yaptı. Toplantıya, Baro Başkanı Cihan Aydın ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda avukat katıldı. Baro Başkanı Cihan Aydın, geçmiş yıllarda cezaevlerinde yapılan açlık grevleri ve sonuçlarını hatırlattı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 29 Haziran 2018 tarihinde tahliye kararı verdiği, ancak savcının itirazı üzerine 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin, tahliye kararını kaldırdığını belirten Aydın, Güven’in tutuklu bulunduğu E Tipi Cezaevi’nde 8 Kasım’da açlık grevine başladığını söyledi. Aydın, Güven’in, 20 Kasım 2018’de kendisi, 23 Aralık’ta Başkan Yardımcıları Gazal Bayram Koluman, 30 Aralık’ta ise Yönetim Kurulu üyeleri Keziban Yılmaz tarafından ziyaret edildiğini ifade etti.

Aydın, “Son olarak 30 Aralık tarihinde yapılan bu ziyarete, Leyla Güven, sağlık durumunun ağırlaşması nedeni ile katılamamış, bunun üzerine aynı odada kalan mahpuslar ile görüşülmüştür. Bu mahpuslar tarafından bizlere iletilen bilgilere göre Güven’in kilo kaybı, ses ve ışığa hassasiyet, baş ağrıları ve baş dönmesi, yürümekte ve konuşmakta zorluk, halsizlik, tansiyon ve mide krampları yaşadığı belirtilmiştir. Belirtiler de göstermektedir ki bugün itibariyle açlık grevinin 57’nci gününe giren Güven için kritik eşiğe gelinmiştir” dedi.

Leyla Güven ile ilgili başka bir haber ise Konya’dan geldi. Bu sabah Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven yaşamını yitirdi. Anne Güven’in, yaşından dolayı yatağa bağlı olduğu belirtildi. Cevriye Güven, yaşadığı Konya Cihanbeyli ilçesi Yapalı köyünde toprağa verilecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.