Ülke genelinde öğrenciler YÖK’ü protesto etti, polis saldırdı!

0
46

indir (8)

80 darbesi ile beraber üniversiteleri egemenlik altına almak isteyen cuntacılar YÖK’ü kurmuştu. Bu tarihten sonra gelen bütün iktidarlar da bu kurumu kendi menfaatleri için kullanmış, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin üstünde bir baskı aracı olarak durmasını engellememiş, hatta teşvik etmiştir. Sözde darbe karşıtı olan siyasiler, partiler, hükümetler YÖK’ün durumunu tartışmaya dahi açmamaktadırlar. Her sene olduğu gibi bu sene de bilimsel eğitimin, özgür düşüncenin önünde engel teşkil eden YÖK’ün kaldırılması için çeşitli eylemlilikler düzenledi. Bazı üniversitelerde olaylar yaşandı.

ANTALYA

Akdeniz Üniversitesi’nde 30 kişilik öğrenci grubu, protesto için rektörlüğe yürümek istedi. Yürüyüşü engelleyen polis, özel güvenlik ve öğrenciler arasında arbede yaşandı.

“Polis, YÖK, medya bu abluka dağıtılacak” şeklinde sloganlar atan grubu, önce özel güvenlik görevlileri durdurmak istedi. Dağılmayan öğrencilere bu kez Çevik Kuvvet ekipleri müdahale etti. Yürümelerine izin verilmeyen öğrenciler ile polis arasında arbede yaşandı. Öğrencilere 10 dakika süre veren polis, gözaltına alınmamaları için grubun dağılmasını istedi. Bazı öğrenciler gözaltına alındı.

SİVAS

Üniversitedeki merkezi kafeterya önünde bir araya gelen öğrenciler slogan atarak rektörlük binası önüne kadar yürüdü. Polisin ‘güvenlik’ amacı ile girdiği üniversitede  “Müşteri değil öğrenciyiz” yazılı pankart taşıyarak bina önüne gelen öğrenciler adına Alican Altan açıklama yaptı. Altan, 1 Mayıs işçi ve emekçiler için ne kadar önemliyse 6 Kasım’ın da öğrenciler için o kadar önemli olduğunu vurguladı. Yeni YÖK kanunu ile daha önce kaldırılan üniversiteden atılma uygulamasının geri getirildiğini belirten Altan, şöyle konuştu:
“Kanun tasarısıyla ayrıca hazırlık bölümlerine de sınırlama getiriliyor. Hazırlık okuyanlar, en fazla 2 yıl öğrenim görebilecek. 2 yıl içerisinde hazırlığı geçemeyen olursa, üniversiteyle ilişiği kesilecek. Hazırlık okuma süresi ise ön lisans ve lisans bölümleri ile ilgili sınırlamaya dahil değil. Üniversiteden öğrenim süresi içerisinde mezun olamayan öğrencilere de ek olarak ceza sistemi getiriliyor. Buna göre 2, 4, 5 ve 6 yıllık lisans programından bu süreler sonunda mezun olamayan öğrenciler aldıkları kredi ve katkı payını fazlasıyla ödeyecek.”

TRABZON

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, ‘Müşteri değil öğrenciyiz’, ‘Parasız eğitim istiyoruz’ ve ‘Öğretim harçları kaldırılsın’ dövizleri taşıyarak rektörlüğe doğru yürümeye başladı. Yürüyüş yapan öğrenciler ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında KTÜ Öğrenci Derneği önünde tartışma yaşandı.

Öğrenci Kolektifi adına açıklama yapan Berna Demirtaş şöyle dedi:
“6 Kasım 1981’de üniversitelerde neoliberal politikaları hayata geçirmek için, adına YÖK denen zorlama bir oluşum kuruldu. Bilimin toplumdan uzaklaştırılmasına, üniversitelerin kapısının sermayeye açılmasına kadar her türlü adım atıldı. Geçtiğimiz günlerde gizli saklı onaylanan yeni YÖK Yasası’yla birlikte okuldan atılma geri geliyor ve lisans eğitimini zamanında bitiremeyenler harç ödemek zorunda bırakılıyor. Akademik kadroya doğrudan müdahale edebilecek olan YÖK, kimin doçent olacağına karar verebilecek. Üniversitelerin özerk ve bilimsel yapısı tahrip edilmeye çalışılacak. Baskıya, zulme, gericiliğe ve katliamlara duyarsız kalamayız. Yaşam alanlarımıza yapılan saldırılara karşı üniversite gençliği mücadeleye devam edecek.”

images (2)

ANKARA

Kızılay’da ise YÖK’ün kaldırılması için eylem yapmak isteyen 4 kişi gözaltına alındı.

Cebeci’deki Ankara Üniversitesi Kampüsü önünde, Ziya Gökalp Caddesi’nin Kızılay istikametini bir süre trafiğe kapatan öğrenciler, daha sonra kampüs girişinde eylem yaptı.
Grup daha sonra Kızılay’a yürüdü. Güvenpark önünde “Berkin’in katilleri cezalandırılsın, YÖK kaldırılsın. Dev-Genç” yazılı pankart açan grup polis müdahalesi sonrası gözaltına alındı.

ESKİŞEHİR

ESOGÜ Meşelik Kampüsü Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünde toplanan yaklaşık 50 öğrenci ‘YÖK’e karşı yürüyoruz’ yazılı pankart açarak rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti. “YÖK kalkacak, polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek” ve “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim” sloganları atan grup adına rektörlük binası önünde basın açıklamasını Gül Altunkeser okudu. Altunkeser şunları söyledi:
“Bugün 6 Kasım. Bundan tam 33 yıl önce 80 askeri darbesinin akabinde kurulan ve üniversiteler üstü bir kurum olan YÖK kuruldu. YÖK’ü de yasasını da kabul etmiyoruz. Özerk Demokratik Üniversite taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz.”

Anadolu Üniversitesi’nde ise öğle saatlerinde 50 kadar öğrenci, YÖK’ü protesto için Yunusemre Kampüsü’ndeki yemekhane önünde toplandı. Öğrenciler “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganı atarak rektörlük binasına yürüdü. Yürüyüş sonunda grup adına konuşan Osman Serkan Düz, “YÖK, bugün de AKP’nin üniversiteleri dizayn aracı olmaya devam ediyor” dedi.

Öğrenciler yapılan konuşmaların ardından rektörlük binası giriş kapısı önüne ‘YÖK kaldırılsın’ yazılı pankart astı.

KOCAELİ 

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Sosyal Tesisler önünde bir araya geldi. Daha sonra yürüyüşe geçen öğrenciler, “Sermaye defol, Üniversiteler bizimdir”, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek” ve “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganlarıyla Rektörlük binası önüne kadar yürüdüler ve burada bir basın açıklaması yaptılar.

İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden yürüyüş düzenleyerek Beyazıt Meydanı’nda YÖK eylemi yapmak isteyen öğrencilere polis saldırdı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Saldırı sonrası bir öğrenci sara krizi geçirdi.

Polis, Bianet Muhabiri Beyaz Kural’ı da ters kelepçe yaparak gözaltına almaya çalıştı. Polis bu sırada “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size” diye bağırdı. Polis Kural’ın elinde olan gazeteci kimliğini de çekip kopardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here