8 yaşındaki çocuk uzaktan eğitime erişmek isterken yaşamını yitirdi

0
139

Milli Eğitim Bakanı eğitimde çığır açtıklarını iddia ederken, salgın tedbirleri kapsamında eğitimin uzaktan yürütülmesiyle öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşadığı sorunlar her geçen gün artıyor. Eğitimdeki eşitsizliği bir kez daha gözler önüne seren uzaktan eğitim sistemine erişmek uğruna öğrenciler ve öğretmenlerin hayatlarını kaybettiğine dair haberler de gelmeye devam ediyor.

İstanbul’da Esenyurt’ta yaşayan 8 yaşındaki 3. sınıf öğrencisi Çınar Mert isimli çocuk internet alt yapısında sorun olduğu için uzun süre canlı ders sistemi EBA’ya giremedi. Baba Önder Mert alt yapı sorunu çözülene kadar komşusundan internet erişimi istedi ve hat çekmek için çatıya çıktı. Babasının peşinden çatıya çıkan Çınar, ayağının kaymasıyla 4’üncü kattan düşerek hayatını kaybetti.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, oğlu derslere girsin diye zorlukla bilgisayar aldığını söyleyen Baba Önder Mert, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Günlerdir EBA ile uğraşıyorduk, oğlumuzun hayatına mal oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey.  Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim!” açıklamasını yaptı.

Daha önce de Konya’da bir öğretmen çiftin bebekleri canlı ders verdikleri sırada balkondan düşerek yaşamını yitirmiş, Maraş’ta 50 yaşındaki edebiyat öğretmeni internette yaşadığı sorun nedeniyle öğrencilerine ders anlatabilmek için çıktığı tepede, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.