ABD ve Avrupa’da sömürgecilerin heykelleri yıkılınca faşistler de Karl Marks’ın mezarını yıkma tehdidinde başladı

0
442

Marx Grave Trust Koruma Kurulu, ABD ve Avrupa’da halkın sömürgecilerin heykellerini yıkmasının ardından faşistler tarafından Karl Marks’ın mezarını tahrip etmeye dönük tehditler geliştiğini duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın yaptığı habere göre ABD ve Avrupa genelinde köle tüccarları ile sömürgecilerin heykellerinin protesto edilmesine karşılık faşist gruplar da Karl Marks’ın mezarına yönelik tehditlerde bulunmaya başladı.

Britanyalı Morning Star Gazetesi’nin haberine göre, Marx’ın aile mezarının yasal sahibi olan Marx Greve Trust Koruma Kurulu, Karl Marks’ın Londra Highgate mezarlığında bulunan mezarının tehdit edildiğini açıkladı.

Kurul, “Sahip olduğu tek şey, eşi ve ailesiyle birlikte bir mezar. Ve bu mezar tehdit ediliyor. Bu tür tehditler yalnızca kutsala saygısızlık değil, Marx’ın ilham kaynağı olduğu dünya çapında sosyalist harekete bir hakarettir” açıklaması yaptı.  Mezarın geçen sene sprey boyayla boyanıp, çekiçle parçalandığını hatırlatan kurul, Marx’ın sevenlerini mezarı korumaya davet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.