ABD’de milyonlarca doların havada uçuştuğu seçim kampanyası sürüyor!

0
186

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak seçimler öncesi Başkan Donald Trump ve rakibi Joe Biden, ülke genelinde seçim turuna başladılar. Önceki seçim dönemlerinde olduğu gibi yüksek bütçeli seçim kampanyası yine gündemde.

Yine Demokrat Parti’den başkanlık adayı adayı olup, sonradan çekilen eski New York Belediye Başkanı Mike Bloomberg, Florida eyaletinde yürütülecek seçim kampanyasında Biden’ı desteklemek için en az 100 milyon dolar harcamayı taahhüt etti.

54 milyar dolarlık servet sahibi Bloomberg’in bu kararına ilişkin danışmanı Kevin Sheer’den açıklama geldi. Sheer, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, “Florida’da oy kullanma 24 Eylül’de başlayacak, bu nedenle bu eyalete hızla nakit para akıtılması, acil bir ihtiyaç’’ dedi. Florida eyaleti, seçimin başa baş geçmesi halinde sonuçlar açısından belirleyici bir rol oynamasıyla biliniyor. 1924 yılından bu yana hiçbir Cumhuriyetçi aday, Florida’yı kazanmadan başkanlık koltuğuna oturmadı.

Trump ise Nevada eyaletinde önceki gün yaptığı seçim mitinginde, “Beyaz Saray’da da 4 yıl daha kazanacağız. Bu 4 yıldan sonra da belki bir 4 yıl daha isteriz. Bundan sonrasını da müzakere edeceğiz değil mi?” açıklamasıyla dikkat çekti. Trump’ın geçen ay seçim kampanyası için yaptığı harcama 65 milyon doları aşarken Biden’ınki de 60 milyon doları bularak her iki liderin de yaptığı harcama 130 milyon dolara tekabül etmişti. Her iki lider de 29 Eylül’de ekranlar karşısında ilk defa karşı karşıya gelecek.

3 Kasım seçimleri öncesi yapılan anketlerde, Trump Biden’la arasındaki farkı kapatmaya yakın sonuçlar elde ediyor. Fox News anketine göre, ulusal çapta seçmenlerin yüzde 51’i Biden’a oy vereceğini söylerken yüzde 46’sı tercihinin Trump’tan yana olacağını belirtti. Temmuz’daki Fox News anketinde Biden yüzde 49’a 41 ile rakibinin 8 puan önündeydi. Ülkedeki bir anket firması FiveThirtyEight’e göre ise son oranlarda Biden’ı destekleyenlerin yüzde 50,6’yı bulduğu, Trump’ın da 43,4 elde ettiği açıklandı.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.