ABD’den Filistin yönetimine müdahale arayışı

0
137

Geçtiğimiz yıllarda BAE, Mısır ve Ürdün tarafından El Fetih’in başına geçirilmeye çalışılan Muhammed Dahlan, ABD tarafından Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın yerine getirilmek isteniyor.

ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, İsrail hükümeti yanlısı Israel HaYom gazetesine verdiği söyleşide, “Filistinlilerin yöneticileri, hâlâ çok eski ve alakasız şikâyetlerle uğraşıyorlar. 21’inci yüzyıla katılmaları gerekiyor, şu anda tarihin yanlış tarafında” olduklarını belirtti. Freidman, “Abbas’ı Dahlan ile değiştirmeyi düşünüyoruz. Ancak Filistin yönetimini şekillendirme arzumuz yok.” dedi.

Muhammed Dahlan, İsrail istihbaratı ile ilişkili ve yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle FKÖ ve Fetih içerisinde, istenmeyen adam ilan edilmişti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, “ABD’nin tehdit ve baskı politikası ile Başkan’a (Abbas) ve liderliğe şantaj yapma girişimleri başarısızlığa mahkûm olacak.” ifadelerini kullandı.

Rudeyne, “Ulusal davamızı tasfiye etmeyi amaçlayan komplolar ve halkımızın sembollerine yapılan saldırıların bir değeri yoktur. Yolunu çizecek ve liderini seçecek olan halkımızdır” dedi.

Kaynak : soL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.