Açılıştaki tavırları ile IŞİD liderine benzetilen Ali Erbaş’ın Atatürk’e okuduğu lanet, Diyanet’in sitesinden kaldırıldı

0
118

Ayasofya’nın cami olarak açılışı için düzenlenen törende kılıçla mimbere çıkıp hutbe okuyan, IŞİD lideri Bağdadi’ye benzetilen ve okuduğu hutbede Atatürk’e lanet eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konuşmasının bu kısmı, Diyanet’in sitesinden kaldırıldı.

Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açıldığı Cuma namazında Erbaş, elinde kılıçla, “Fatih Sultan Mehmed Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” demişti. Erbaş’ın Atatürk’ün de imzasının bulunduğu karara atıf yaparak lanet okuması tepkilere yol açmıştı.

Gelen tepkiler üzerine Diyanet’in resmi web sitesindeki Cuma hutbesinin yazılı olduğu sayfadan ‘lanet’ kısmı çıkarıldı. Diyanete bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan hutbede artık “lanet” kısmı yer almıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.