Adli işlemlerin başlamasıyla gazeteci yargılamaları devam ediyor: Onlarca dava, yüzlerce yıl ceza…

0
183

Gazeteci yargılamalarını izleme ve belgeleme çalışmaları yapan Press in Arrest (Tutuklu Basın) inisiyatifinin hazırladığı basın özgürlüğü raporuna göre, gazeteciler geçtiğimiz ayda da baskılardan kurtulamadı.

Press in Arrest’in raporunda, Haziran ayında 5 kentte 30 davada yargılanan 60 gazeteci hakkında toplamda 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ile en az 359 yıl 5 ay 15 günden 919 yıl 10 aya kadar hapis cezası talep edildiği belirtildi.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle kapalı olan ve 16 Haziran itibarıyla adli işlemlerin tekrar başlamasıyla 5 ilde, 16 davada, 28 gazetecinin yargılamasına da devam edildi.

Adli işlemlerin durdurulduğu 17 Mart ile 15 Haziran tarihleri arasında ise, 9 ilde, 59 davada yargılanan 92 gazetecinin; 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 1 kez müebbet ve en az 587 yıl 3 aydan 1513 yıl 15 güne kadar hapsi istendi. Tüm duruşmalar ertelendi. Yine aynı süreçte en az 61 gazeteci ifadeye çağırıldı, gözaltına alındı veya hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 18 gazeteci hakkında ise dava açıldı.

Ayrıca Libya’da öldürülen MİT mensubunun kimliğine ilişkin haberler nedeniyle tutuklanan 6 gazetecinin geçen ay hakim karşısına çıktığı hatırlatılan raporda, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın da Haziran ayında tutuklandığına dikkat çekildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.