Af İddialarına Yargıtay Başkanı’ndan Açıklama Geldi

0
668

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın “MHP’nin verdiği af teklifi üzerinde çalışılıyor tek tek. Kamu vicdanını nasıl rahatsız olmaz onun ortaya çıkması lazım. Acele karar verirsen bu sefer başka mağduriyetler olur.” açıklaması sonrası gündeme gelen af tartışmasına ilişkin Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit açıklama yaptı.

Affa karşı olduğunu belirten Cirit, “Belki infaz sistemindeki cezaevinde kalma süresi yüzde 50’lere çekilebilir, daha adil bir çözüm olur.” diye konuştu.

Cirit’in yaptığı açıklama şöyle:

“Kurumsal bir görüş olmamakla birlike ben affa karşıyım. Daha önce çıkarılan aflara baktığımızda hem hukuki belirsizlik hem de asayiş, toplumdaki huzur ve barışın sağlanması noktasında bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Belki infaz sistemindeki cezaevinde kalma süresi yüzde 50’lere çekilebilir, daha adil bir çözüm olur.”

Binali Yıldırım’ın, “ MHP’nin verdiği af teklifi üzerinde çalışılıyor.” açıklaması üzerine,  AKP’nin hazırladığı düzenlemenin seçimlerden önce çıkarılacağı iddia ediliyor.

Yine iddialara göre, Mart başında af teklifinin yasalaşması bekleniyor. Denetimli serbestliğin 5 yıla çıkarılacağı, infaz yasasında indirime gidileceği ve Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik yapılacağı ileri sürülürken, “terör örgütü” üyeliği iddiasıyla veya yardım-yataklıktan tutuklu olan birçok ismin cezaevinden çıkması öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.