Ahmet Altan gözaltına alındı

0
402

Savcılığın tahliye kararına yaptığı itirazın bugün İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince kabul görmesi sonucunda hakkında yakalama kararı çıkarılan Ahmet Altan polis ekiplerince gözaltına alındı. Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, “Yargı reformu masalmış!” tepkisinde bulundu.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz günlerde görülen davada mahkeme heyeti “Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan yargılanan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay ve Nazlı Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. Heyet, tutuksuz sanık Mehmet Altan’ın ise beraatına hükmetmişti. Mahkeme heyeti hükümle beraber Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliyesine karar vermişti.

6 Kasım’da ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ahmet Altan’ın tahliyesine itiraz etti. Yapılan itiraz, bir üst mahkeme olan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul gördü. Ahmet Altan, Göztepe’de bulunan evinden akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, karara karşı “Yargı reformu bir masalmış” yorumunda bulunurken, “27 ACM Başkanı dün atandı ve bu gün heyeti ile hukuksuz bir karara imza attı. 26ACM’nin hükmünü yasaya aykırı olarak yok saydı. Kararı Ahmet Altan’ın avukatından gizledi. Ve kararı gene medyadan öğrendik! Hukuk betonlar altına gömüldü!” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.