Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak Hakkında Tahliye Kararı

0
506

Gülen cemaatinin medya yapılanmasına üye oldukları gerekçesiyle tutuklu yargılanan gazeteci Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve tutuksuz yargılanan Mehmet Altan’ın bugün İstanbul 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarında karar açıklandı. Mahkeme Mehmet Altan’ın beraatine, Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’ın ise adli kontrolle tahliyesine karar verdi.

Savcı bugün verdiği mütalaada Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın 5 yıldan 10 yıla kadar hapsini; diğer tutuklu sanıklar Tuğrul Özşengül, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’in de 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarıni istemişti.

Ne Oldu?

Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler 15 Temmuz darbe girişimini “önceden bildikleri ve darbe çağrışımı yaptıkları” iddiasıyla İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.

Mahkeme 16 Şubat 2018’de tüm sanıkları “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan, Türk Ceza Kanunu’nun 309/1. maddesi uyarınca ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, kararı hukuka uygun buldu.Bu kararın da temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi 5 Temmuz 2019’da yerel mahkemenin kararını bozdu. Mehmet Altan’ın yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine karar verilmesi gerektiğine hükmeden Yargıtay, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın ise “anayasayı ihlal” yerine “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” suçundan yargılanmaları gerektiğine karar verdi.

Diğer sanıklar Özşengül, Yazıcı ve Şimşek hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçunun oluştuğuna karar verildi. Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler 8 Ekim’de yeniden İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmışlardı. Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına hükmeden mahkeme, tutuksuz sanık Mehmet Altan hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını kaldırmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.