Aileler Çocukların Eğitimine Dahil Edildi

0
493

Mehmet Tanlı

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti’nde bulunan Ahlen şehrinde Belediye Gençlik, Sosyal ve Uyum Dairesi’nin öncülüğünde, orta öğretimde hizmet veren okullarla birlikte “Veliler+Çocuklar=Gelecek” sloganıyla bir veliler buluşması organize edildi.

Tüm şehirde yaşayan öğrencilerin ve velilerinin evdeki yaşantılarını, aralarındaki ilişkileri öğrenmek, okul ve evdeki sorunlarını tartışmak-görüşmek amacıyla belediyenin büyük salonu Stadthalle’de gerçekleşen toplantıya 100’e yakın veli katıldı.

Aile içi iletişimi ve veli-okul ilişkisini iyileştirmek, aynı zamanda aileler ve öğrencilere yardım amaçlı gerçekleşen bu buluşmada “Çocuğa ailede söz hakkı, ergenlik çağı, boş zamanları anlamlı değerlendirme, aile içi iletişim, sosyal medyanın kullanımı, teneffüste bile ulaşılabilir olma, ailenin birlikte yemeğe oturması, sağlıklı beslenme, okuldaki notlar, ah şu ev ödevleri yokmu?, okuldaki en iyi arkadaşın kim?, okulda mobbing (baskı), Okul sonrası ne olacak?” gibi çok farklı başlıklı konular Ahlen Belediyesi’nde ve sosyal kurumlarda çalışan, alanında uzman okul yöneticisi öğretmenler, belediyede çalışan sosyal pedagoglar, psikologlar ve danışmanlar eşliğinde velilerle tartışıldı. Veliler anlattı, uzmanlar dinledi.

“Önleme Zinciri” adlı proje çalışma grubundan Marina Bänke ve Bağdagül Cihangir’in rejisi altında gerçekleşen ve Tobias Winopall’ın sunuculuğunu yaptığı buluşma, Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger ve Daire Başkanı Ulla Woltering’in katılımcıları selamlamasıyla başladı. Dr. Berger, “Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız.” derken Ula Woltering de organizasyonda emeği geçenlere, katlılımcılara teşekkür etti.

Ahlen’deki veliler buluşmasına 15 Türkiyeli veli de ilgi göstererek katıldı. Türkiyeli veliler çocuklarının iki kültürlü büyüdüğünü, okullardaki öğretmenlerden bu konuda daha çok anlayış ve destek beklediklerini belirtti. 20 farklı masada 15 farklı konuda moderatörler eşliğinde tartışan veli grupları içerisinde, “Ergenlik çağı sorunlarının” tartışıldığı gruba yoğun ilgi olduğu görüldü.

Birçok Ailenin Sıkıntısı Aynı

Aileleri çocuklarının eğitimine dahil edici bu buluşmayı gazetemize değerlendiren baş organizatör Marina Bänke, “Öncelikle geniş katılımdan çok memnun olduk. Bu toplantıda velilerin dileklerini, okullardan beklentilerini öğrendik. Çocukların sosyal medya kullanımı konusunda önemli bilgiler edindik. Birçok konuda veliler aynı durumdalar ve aynı sıkıntıları yaşıyorlar ve yaşadıkları problemlerde yalnız olmadıklarınıda gördüler. Toplantımıza gösterilen bu büyük ilgi sonrası gelecek yıl 2. veliler buluşmasının da gerçekleşeceğine inanıyorum.” dedi.

Çocuklarımızın eğitim ve öğretiminde veli desteğinin her zaman önemli bir unsur olduğunu düşünecek olursak Ahlen’deki buluşmanın önemi ortaya çıkıyor.

Toplantıda olağanüstü olumlu konuşmalar yapılırken, uzmanlar tarafından ailelere, çocuklarını gerçekten iyi tanımaları, onlara değer vermeleri, zaman ayırmaları, velilerin çocuklarının başarılı olması için çok şeyler yapabilecekleri hatırlatıldı. Ahlen buluşması ödüllü çekilişler ve İmpro Tiyatrosu’ndan Michael Becker ile İlka Luza’nın sahnede yaptıkları okul skeçleriyle son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.