AKP döneminde çiftçinin borcu 60 kat arttı

0
194

2002 yılında çiftçilerin kişi başı yaklaşık bin lira olan borcunun bugün ortalama 61 bin lira civarında olduğu açıklandı.

Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçların çiftçi üzerinde ağır bir yük olduğunu söyleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Tarım Kredi Kooperatifi artık iktidarın şirketi gibi oldu. Çiftçinin 180 milyar TL borcu var. Bu borçlar yapılandırılmalı.” açıklamasını yaptı. 

İcralık olan çiftçilerin sayısını öğrenmek için Meclis’e soru önergesi verdiklerini, ancak “bankacılık sırrı” denilerek önergelere cevap alamadıklarını belirten Sarıbal, çiftçilerin borç batağında olduğuna vurgu yaptı.

“2002’de 2.6 milyon çiftçimizin resmi borcu yaklaşık 2.5 milyar TL iken, BDDK’nin 2020 Eylül verilerine göre, 2 milyon 110 bin çiftçinin bankalara borcu 125 milyar TL borcu var. Çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan 12 milyar TL ve özel sektör borçları dahil edildiğinde 180 milyar TL’ye yakın borcu bulunuyor.” diye konuşan Sarıbal, bugün yalnızca bir çiftçinin yaklaşık 61 bin lira borcu olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: SOL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.