AKP İktidarı, Cumartesi Anneleri Eylemlerine “Turistler Rahatsız Olmasın” Diye İzin Vermiyormuş!

0
244

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin üye ülkeleri, bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi. 700’ncı haftadan beri Galatasaray meydanında oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri’ne yapılan uygulamayı soran bir yetkiliye Dış işleri bakan yardımcısı Faruk Kaymakçı, “Turistleri rahatsız ettikleri için” yanıtını verdi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (UPR) kapsamında bugün başlayacak olan toplantılarda Türkiye’deki insan hakları ihlallerini ve sivil toplum örgütlerinin şikayetlerini görüştü. Çalışma grubu üyelerinden biri kaybolan çocuklarını aramak için her hafta Taksim’de eylem yapan Cumartesi Anneleri’nin durumunu gündeme getirdi. Üye, Galatasaray Meydanı’nın annelere neden yasaklandığını sordu. LGBTİ yürüyüşüne izin verilmemesi de Türkiye’den gelen heyete soruldu.

Görüşmeye katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı Cumartesi Anneleri ile ilgili sorulan soruya şöyle cevap verdi: “Toplantı ve örgütlenme özgürlüğü Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Herkesin önceden izin almadan barışçıl gösteri yapma hakkı vardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına göre, bu haklarla ilgili kısıtlamalar kanunda öngörülebilir. Kısıtlamalar, yalnızca ulusal güvenlik, kamu güvenliği, kamu düzeni, kamu sağlığının veya ahlakının korunması veya başkalarının haklarının korunması açısından gerekli olduğu ölçüde uygulanırlar” dedi.

Heyette bulanan başka bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi ise şu yanıtı verdi: “2015-2019 yılları LGBTİ örgütleri farklı şehirlerde 97 faaliyet gerçekleştirdi. Bu etkinliklere yaklaşık 20.000 kişi katıldı. Bunlardan yalnızca 199 kişi şiddet içeren yasadışı eylemleri nedeniyle suçlandı. Bu, LGBTİ olaylarıyla ilgili sistematik bir yasak veya suçlama olmadığını kanıtlamaktadır. Ayrıca, Cumartesi Anneleri’nin bir oturma eylemi düzenlemek istedikleri Beyoğlu İlçesi’nde bulunan Galatasaray Meydanı, gösteri güzergahları arasında yer almamaktadır. Bu güzergahlar sivil toplum, siyasi partiler ve ilgili belediyelerle görüşmeler sonuncunda belirlenir. Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesi, her gün yaklaşık 2 milyon insanın çalıştığı, ziyaret ettiği veya geçtiği merkezi turistik bölgelerdir. Bu mekanlarda gösteri yapma yasağı, ayrım gözetmeksizin tüm gruplar için geçerlidir. Bu durum, Cumartesi Anneleri veya LGBTİ’ye özgü değildir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.