AKP ve MHP orman yangınlarının araştırılmasını kabul etmedi

0
104

Hatay’da çıkan orman yangınları sonrası yangınların önlenmesi için Meclis’e sunulan araştırma önergesi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Hatay’da 15 ayrı noktada yaklaşık 350 hektara yakın alanın yandığı, 60’a yakın ev ve işyerleri ile araçların hasar görerek kullanılamaz hale geldiği yangınlar sonrası, CHP grubu adına Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin Meclis’e soru önergesi verdi.

Doğal tahribatın önlenmesi, doğal afetlerin engellenmesi, oluşan afetlerin ise en az zararla atlatılmasının yanında oksijen kaynağı, ekolojik sistemin dengeleyici unsuru gibi işlevleri bulunan ormanlarda çıkacak potansiyel yangınlara erken müdahale edilmesi; ‘orman yollarının inşası ve yangın emniyet yollarının inşası faaliyetlerinin araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi ile ormanların korunması amacıyla Meclis’e sunulan araştırma önergesi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi.

CHP’li Şahin, araştırma önergesinin reddedilmesi üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘‘Yangınlara müdahale kadar, yangını önleyici mekanizmaları güçlendirmek de önemlidir. Yangın yönetim planları oluşturulmaması hasarın boyutunu artırmaktadır. Doğa bizim nefesimiz, geleceğimizdir. Doğa katliamı ise vatana ihanettir. Ormanları korumanın önünü kapatan, rant için yangınlara göz yumanlar da en az ormanı yakanlar kadar vatan hainidir’’ ifadelerini kullandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.