AKP yeni kanun teklifiyle gıdalardaki hileyi söylemeyi de yazmayı da yasaklıyor!

0
225

AKP tarafından Meclise getirilen kanun teklifiyle birlikte, gıda ile ilgili “olumsuz” yazı yazan ve yayımlayanlar için cezalar getirilecek.

Tarım ve Orman Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan kanun teklifinde getirilen cezaların düşündürücü olduğunu ifade ederek CHP’li Ömer Fethi Gürer, “Biz bekliyorduk ki hileli ürünler satanlar cezalandırılsın ama baktık ki hileli ürünleri açıklayanlar ceza alacak.” diyerek tepki gösterdi.

Konuyla ilgili örnekler veren Gürer, “Biz daha önce çayda katkı boya maddesi var dedik, Tarım Bakanı ertesi gün çıktı böyle bir şey yok dedi. Ancak birkaç gün sonra taklit ve tağşiş ürünler listesine bakıldığında çaya katkı boya maddesi koyan çay firmaları açıklandı. Böyle bir durumda çayda boya olduğu kesinleşene kadar, çayda boya var diyen ya da yazan kişi ceza mı alacak?” diye sordu.

Düzenlemenin amacının insanların sağlığıyla oynayanlara caydırıcı cezalar vermek olması gerektiğini belirten Gürer, “Ancak düzenleme, toplumu bilinçlendiren insanları cezalandırmayı içeriyor. Bu kabul edilemez.” dedi.

Bir bilim insanı, araştırmacı ya da gazetecinin, GDO’lu ürünlerin insan sağlığına zararlı olduğunu açıklamasını suç haline getirecek düzenlemeden derhal vazgeçilmesini isteyen Gürer, denetimlerin sadece Tarım Bakanlığı’na bağlı birimler tarafından yapıldığını ve bunun yetersiz kaldığını da ekleyerek şunları söyledi:

“Önceden belediyeler de denetim yapabiliyordu, belediyelerin laboratuvarları vardı ancak şimdi sadece bakanlık yapıyor. Bakanlığın ne personel ne altyapı olarak denetim yapabilecek kapasitesi yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.