AKP Zihniyetinin Eğitime Bakışını ÖSYM Başkanı Özetledi “ÖSYM sınavları maliyetine yapıyor, kâr etmiyor.”

0
440

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, yıllık yapılan sınavların maliyeti ve nasıl hazırlandığına ilişkin bilgiler paylaşırken, AKP zihniyetinin eğitime bakış açısını da özetledi. ÖSYM Başkanı, “ÖSYM sınavları maliyetine yapıyor, kâr etmiyor.” ifadelerini kullandı.

Aygün, “Başkanlığımızca düzenlenen her sınav için soruların hazırlanması, sınav evrakının basımı, paketlenmesi, sınav merkezlerine ulaştırılması, sınav güvenliği organizasyonu için yapılan harcamalar ile sınavda görev alan öğretmenler, üniversitelerdeki öğretim elemanları, nüfus memurları, güvenlik görevlileri ve diğer destek personeli dahil yılda yaklaşık 1 milyon 300 bin görevliye yapılan ödemeler, bilişim ve yatırım harcamaları, hizmet ve mal alımları dahil ÖSYM’nin her türlü kurumsal giderleri, adaylardan tahsil edilen sınav ücretlerinden karşılanmakta, kurumumuza merkezi bütçeden herhangi bir ödenek ayrılmamaktadır.” dedi.

Bazı alanlarda ise sınavların yazılı usulle yapıldığını belirten ÖSYM Başkanı, soru hazırlamaya ilave olarak yazılı cevapların, görevlendirilen akademisyenlerce okunarak değerlendirilmesinin de mali bir yükümlülüğü olduğunu belirterek, kâr değil zarar edildiğini şu sözlerle açıkladı:

“Başkanlığımızca yapılan tüm sınavların toplam aday kitlesinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ücretlerine üç yıldır artış yapılmamıştır. ÖSYM’nin 2018 yılı bütçe rakamlarında KDV dahil geliri 737 milyon 367 bin 448 lira iken, KDV dahil gideri 739 milyon 32 bin 142 liradır. Yani kurumun kâr etmediği ortadadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.