AKP’den HDP operasyonu: 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı

0
258

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’te düzenlenen Kobani olaylarına ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi. Operasyon kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’te düzenlenen “Kobani eylemlerine” ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi. Gözaltı kararı verilenler arasında HDP’li eski milletvekilleri, belediye başkanları ve MYK üyeleri de yer alıyor. Eski HDP’li milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in hakkında gözaltı kararı verilenler arasında olduğu bildiriliyor. Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in evinde arama yapıldığı belirtildi. 

Bakanlık’tan açıklama: Operasyon sebebi “Kobane Olayları”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 ilde başlattığı “PKK/KCK operasyonu” ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “06-07-08/ Ekim 2014 tarihlerinde, Ülkemiz genelinde ‘KOBANİ’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde; PKK/KCK terör örgütü sözde örgüt yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP (Halkların Demokratik Partisi) MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında “Fırat Haber Ajansı ve Gençlik Yapılanması, Kadın Yapılanması v.b” üzerinden halkı sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda yaptıkları çağrılar üzerine; 

Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki iller başta olmak üzere (35) il, (96) ilçe ve (131) yerleşim yerinde, özellikle 06.10.2014 tarihinden başlayarak 07-08-09.10.2014 tarihlerinde yollara barikatlar kurmak sureti ile yolların kesildiği, uzun namlulu silah, molotof kokteyli havai fişek, taş ve sopa kullanmak suretiyle kamu binalarına, kamu araçlarına, vatandaşların ikametlerine, işyerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvvetinin olaylarda yaralandığı, bazı illerimizde vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği olaylar meydana gelmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.