AKP’den Muhalif Gazetecilere Yönelik “Ambargo Listesi” Açıklaması

0
392

Muhalif gazetecilerin basın kartı başvurularının, aylardır sebepsizce bekletilmesi üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan açıklama yapıldı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından muhalif gazete ve televizyonlarda çalışan basın emekçilerine basın kartı verilmemesine yönelik “ambargo listesi” hazırladığı iddiasına Cumhurbaşkanlığı’ndan cevap geldi. CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın soru önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda ‘basın kartı onaylanmayacak basın mensupları ve kuruluşlar’ şeklinde bir liste bulunmadığını” savundu.

Evrensel gazetesinin haberine göre, muhalif televizyon ve gazetelerde çalışan basın emekçilerinin basın kartı mağduriyeti sürüyor.

Konuyla ilgili daha önce de basın açıklaması yapan CHP’li Mahmut Tanal, yıllardır “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renklerinin “turkuvaz” olarak değiştirilmesinin sadece bir renk değişimi olarak görülmemesi gerektiğini, bunun yeni bir dönemin habercisi olduğunu söylemişti. Kart başvurularının makul süreyi aşan bir uzunlukta Basın Kartı Komisyonu’nda bekletilmesinin muhalif gazetecilere mesaj niteliği taşıdığını kaydeden Tanal, “Basın kartları bekletilerek, muhalif gazetecilere karşı psikolojik yönden yıpratma politikası güdülüyor. Yani ‘İktidarı zor durumda bırakacak, rahatsız edecek haberlere imza atmayın. Uslu uslu oturun, cici çocuk olun. Aksi takdirde kartı alamazsınız’ mesajı veriliyor” demişti. Tanal, Basın Kartı Komisyonu üyelerinin iktidara yakın isimlerden oluştuğuna dikkat çekmişti.

Mahmut Tanal’ın açıklamalarına ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan cevap geldi. Altun, “Bazı basın mensuplarının basın kartlarının bilinçli olarak bekletildiğini, amacın da gazetecileri yıpratmak olduğunu iddia etmek, bilgi kirliliğinden beslenen çevreler dışında kimseye fayda getirmeyecek bir karalama operasyonunun ürünüdür.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.