AKP’li Belediye İçme Suyunu HES’lere Satıp Halka Kuyu Suyu İçirmiş

0
550

AKP’nin yönetimde olduğu dönemde Amasya Belediyesi’nin, belediyeye tahsis edilen içme suyunu HES (Hidroelektrik Santrali)’e satıp vatandaşa ise kuyu suyu içirdiği ortaya çıktı.

AKP’li eski belediye yönetimi, halkın içme suyunu HES firmalarına peşkeş çekerken, Amasya halkı ise Yeşilırmak’tan beslenen kuyu suyunu içmek zorunda bırakılmış.

Üç dönem AKP tarafından yönetilen Amasya Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin seçimi kaybetmesiyle MHP’ye geçmişti. 31 Mart’tan beri Belediyeyi yöneten MHP’li Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya’da içme suyu ile ilgili sorunların yaşanması üzerine su yetersizliğinin sebebini araştırdı.

Yapılan incelemede, 1996 yılında tamamı Amasya Belediyesi’ne tahsis edilen Akdağ suyunun üçte birinin Amasya’ya 35 kilometre uzaklıktaki HES’lere aktarıldığı belirlenirken, 113 bin 932 nüfuslu Amasya’ya da Yeşilırmak’tan beslenen 25 kuyu suyunun içme suyu olarak verildiği ortaya çıktı.

İçme suyunun AKP döneminde HES’lere aktarılması ile ilgili hukuk mücadelesi başlatacaklarını belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı şunları söyledi:

“Akdağ suyuna sahip çıkmadığımız için 25 kuyu açmışız şehrin muhtelif yerlerindeki parklarda. İller Bankası defalarca belediyeyi uyarmış, ‘bu kuyuları kapatın meskûn mahalde imar planı içerisinde kuyu olmaz’ diye. Özellikle yaz aylarında bu kuyulardan alınan su yüzünden yer altı su seviyesi aşağı çekilince su kuyuları ırmaktan beslenmeye başlamış. 
Böylece Amasya halkımız, Akdağ gibi kaliteli bir su yerine tabiri caizse Yeşilırmak’ın beslediği kuyulardan su alarak su ihtiyacını karşılamış. Tamamı bize ayrılan Akdağ içme suyu birilerinin gafletiyle tüccar bir firmaya satılmış, devredilmiş. Yani HES’e devredilmiş. Şu andaki kullandığımız Akdağ’dan gelen su bizden çıkmış. Buradaki suyla alakalı da hazırlıklarımızı yaptık, hukuki mücadelemizi başlatıyoruz.”

CHP Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz ise halk sağlığını tehdit eden bu duruma tepki göstererek, “Tam da AKP’li belediyeden beklenen bir durum. Amasya’nın içinden Yeşilırmak geçiyor ve açılan su kuyuları Yeşilırmak’tan besleniyor. Halka sağlıksız kuyu suyunu layık gören, tertemiz içme suyunu yandaşlara peşkeş çeken AKP’li eski belediyeyi ve bunun sorumlularını kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.