AKP’li olduğunu nasıl da belli ediyor: Mardin’e atanan kayyum şehri satmaya başladı!

0
126

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, park, okul ve sağlık tesisi gibi alanları peş peşe satışa çıkardı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK), 19 Ağustos 2019’da Vali Mustafa Yaman’ın yeniden kayyum olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin bir hafta içinde satışa çıkardığı 30 ayrı taşınmaza dair itirazda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, TMMOB Mardin İKK Sözcüsü Mehmet Aslan adına hazırlanan itiraz dilekçesi belediyeye sunularak, taşınmaz satışlarının durdurulması istendi.

Satışa çıkarılan taşınmazlarla ilgili geniş bilgilere yer verilen dilekçede, “Satışa çıkarılmış olan tarla ve arsa vasıflı taşınmazlar arasında uygulama imar planında kamu alanı olarak bulunan park, ortaöğretim tesis alanı, sağlık tesis alanı, çocuk oyun alanı, otopark ve kültürel tesis alanı gibi sosyal donatı alanları da bulunmaktadır” vurgusu öne çıktı.

‘SATILMASI DURUMUNDA KAMUSAL ALAN KULLANIM ERİŞİMLERİ KISITLANACAK’

Konuya dair basın bildirisi de yayınlayan TMMOB Mardin İKK, “Kentlerin İmar Uygulama Planları sosyal donatı alanları, konut alanları, ticaret alanları, sanayi alanları ve rekreasyon alanları ile bir bütün düşünülerek tasarlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan 1/100000’lik çevre düzeni planı ile kent nüfus projeksiyonları göz önüne alınarak ve mekânsal planlama yönetmeliği normlarına göre kamu ve sosyal donatı alanları hesaplanarak planlama yapılmaktadır. Sosyal donatılara ve kamu donatılarına çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin erişimine rahat olacak şekilde tasarlanmaktadır. İlgili kamu alanlarının satılması durumunda kamusal alan kullanım erişimleri kısıtlanacaktır” uyarısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.