AKP’li Özlem Zengin, sosyal medya düzenlemesini açıklarken, mağdur olarak Trump’ı örnek verdi!

0
289

AKP ve MHP’li vekillerin hazırladığı sosyal medyaya ilişkin düzenlemeyi esas alan “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. 

İmza sahiplerinden biri olan AKP milletvekili Özlem Zengin, “Sadece bugüne dair değil, geleceğe dair de çok önemli bir düzenleme yaptığımız kanaatindeyim.” diyerek; sosyal medyaya yönelik düzenlemenin bir “ihtiyaç” olduğunu söyledi.

Zengin, şu ifadeleri kullandı: 

“Yürütme ve yürürlük maddesiyle birlikte toplam 9 maddeden oluşan kanun teklifinin sahibi AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Geleceğe dair yaşadığımız olaylar bunu ihtiyaç haline getirdi. Bir işi yaparken en temel mesele hakiki ihtiyaçtan kaynaklanması. Hakiki bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Dünyanın da bir arayış içinde olduğunu biliyoruz. Aradığımız şey hukuk arayışı. Mevzuatın yaşadığımız problemlerin karşısında az geldiğini gösterdi. Muazzam bir sosyal ağlar inşa oldu. Bu devlerin hukuksuzluğun devam etmesini arzu ettiklerini görüyoruz. Bu kadar büyük veriyi bulunduran ve sınır tanımayan bir düzenden bahsediyoruz. Bu sosyal ağ sahiplerinin kişisel hakların korunmasında direnç gösterdiğini görüyoruz. Bir taraftan bu mecralardan vazgeçmek istemiyoruz ama sorun çıktığı zaman da bir araca ihtiyacımız var. Hukuk inşa edebilmenin en önemli noktası muhatap bulabilmek. Uluslararasında muhatap sorunu yaşıyoruz. Ağ sağlayıcılarına muhatap oluşturulması için kademeli bir teklifimiz var. Olmaması durumunda yargı denetimiyle beraber yaptırımlar içeriyor.

Bu ağlara sahip olanların hukuk tanımak istemediğini öne süren Zengin, “Sadece Türkiye için değil, Amerika Başkanı Trump’ın yaşadıklarını görüyorsunuz. Pek çok ülkede, sadece adını bildiğimiz isimlerin, başkanların, sanatçıların değil sade vatandaşların da bireysel hayatlarıyla yaşadıkları mağduriyetlerde sosyal ağ devlerinin hukuk tanımak istemediklerini, sadece kendi yarattıkları hukuku hatta bence hukuksuzluğun devam etmesini arzu ettiklerini görüyoruz.” 

10 milyon TL’den, 30 milyon TL’ye kadar para cezası!

Ayrıca Zengin, “6 aylık periyotlarla rapor hazırlanmasını istiyoruz. Bu verilerin mümkün olduğunca barındırılması yönünde teşvik ediyoruz. Buna uyulmaması halinde de kademeli bir süreç var. 10 milyon TL idari para cezası, 30 günlük bekleme süresi, 30 milyon TL idari para cezası, reklam sözleşmesi yasağı ve bu da olmadığı takdirde mahkeme bakacak, değerlendirecek ve bant daraltma cezası uygulanacak. 4 saat içinde erişim sağlayıcısının bu kararı yerine getirmesi gerekiyor.

Buradaki mesele tamamen yaşam kalitemizi artıracak. Bireysel hayatlarla ilgili işler yolunda gitmediğinde, saldırıya maruz kaldığımızda yeni bir hukuk inşasıyla buradayız.” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.