AKP’nin gerici vakıflarına yetki sınırsız: İzinsiz para toplayabiliyorlar

0
586

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çeşitli vakıflara “İzin almadan yardım toplama hakkına sahip kuruluşlar” statüsü vermesinin ardından son iki yılda toplamda yedi vakfa izin almadan yardım toplama hakkı verildiği ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün söz konusu statünün verildiği vakıflar listesinde AKP’ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda vakıf yer alıyor.

Habere göre, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne 2018 yılında izin almadan para toplama hakkı verildi.

AKP’nin vakıflarına izin

Yurtdışındaki cemaat okullarının devralınması amacıyla 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kurulan Maarif Vakfı, kurucuları arasında AKP’li isimlerin de yer aldığı ve eski AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yusuf Tülün’ün başkanı olduğu İlim Yayma Cemiyeti, AKP’li eski Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanı olduğu İlim Yayma Vakfı, Enver Ören’in kurduğu İhlas Vakfı da para toplama serbestliği verilen vakıflar arasında yer aldı.

Yeni hükümet sistemi ile birlikte vakıflara izin almadan para toplayabilme yetkisi, yalnızca Cumhurbaşkanı’nın onayı ile verilebilir hale getirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.