AKP’nin övdüğü ‘yerli ve milli’ uygulama BİP: Her yazışmanız polisle paylaşılıyor

0
300

AKP’lilerin WhatsApp’a alternatif olarak gösterdiği ve “yerli ve milli” denilmesine rağmen kullandığı altyapıdan serverlara kadar yabancı olduğu ortaya çıkan Turkcell’e ait BİP uygulaması ile ilgili Yeni Şafak’ta dikkat çeken bir yazı yer aldı.

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, siber güvenlik uzmanı arkadaşı ile görüşmesini aktardığı yazısında, AKP’lilerin övdüğü uygulamadaki yazışmalarımızın polisle paylaşılabildiğini belirtti.

Yazının ilgili kısmı şu şekilde:

Peki ya BİP bu meselenin neresinde? Bir “operatör reklam platformu” olarak tasarlanan BİP, hem kişisel verilerimiz hem de mahremiyet alanımızla ilgili bize koca bir “polis devleti” vadediyor, bir gram fazlası değil. BİP’te her kişisel verimiz “reklam optimizasyonu” için, her yazışmamız da “emniyet güçleri için” paylaşılabilir durumda. BİP’i kurarken onayladığımız sözleşmede bu hususların tamamı yazılı.

Fakat tabii şu: “Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın” denilerek “emniyet güçlerine açıklık” kısmı kabul edilebilir bir noktada belki. Ama “reklam optimizasyonu” meselesi oldukça sıkıntılı.

Bu noktada BİP’in yapması gereken şey bu krizi fırsata çevirmek olabilirdi ama gördüğüm kadarıyla “kullanıcı dostu” olmayan bir uygulama BİP.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.