AKP’nin paramiliter gücü SADAT’tan suikast eğitimi

0
158

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanı emekli general Adnan Tanrıverdi’nin Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi (SADAT) resmi sitesinden “suikast tekniği” ve “gayri nizami harp” hizmetleri verdiğini duyurdu.

2012 yılında TSK’dan emekli olmuş veya atılmış 23 subay ve astsubayın birlikte kurduğu ve savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren SADAT kurulduğu dönemde AKP’li yetkililerin istegiyle kurulduğunu açıklayarak, İslam dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olmasını amaçladıklarını belirtmişti.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberde, SADAT’ın resmi sitesinde yer alan bilgilerde, kara harekâtı eğitim programı, tahrip eğitim paketi ve koruma eğitim paketi gibi “eğitim”lerde suikast ve gayri nizami harp eğitimi verildiği ortaya çıktı.

Kara harekatı eğitim programında kursiyerlere özel teçhizat ile arazi ortamında pusu, istihbarat, baskın ve sabotaj, uçak-helikopter yönlendirme eğitimleri veriliyor. Koruma eğitim paketinde ise kursiyerlere temel koruma teknikleri ve “suikast teknikleri” konusunda eğitimler veriliyor. Tahrip eğitim paketinin yer aldığı programda ise “gayri nizami harp” eğitimi de bulunuyor. Gayri nizami harp kursunun eğitim içeriği, SADAT’ın programında özetle şöyle yer alıyor: “İstihbarat, mukavemet harekâtı, gerilla harekâtı, kurtarma-kaçırma harekâtı, özel kuvvetler harekâtı, psikolojik harp harekâtı, gayri nizami harp liderliği.”

Ayrıca gayri nizami harp kursunu kazananlar programa göre şu yetenekleri kazanıyorlar: “Sabotaj, baskın, pusu, tahrip, suikast, kurtarma ve kaçırma, tedhiş, sokak hareketleri türü eylemlerde ve gizli etkinliklerden oluşan harekât teknikleri.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.