AKP’nin Yeni Hedefi Saray’ı Protesto Eden Barolar

0
567

Geçtiğimiz hafta 52 baronun Saray’da yapılan adli yıl açılış törenini boykot etmesi üzerine, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan baroların seçim sisteminin değiştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Bunun üzerine harekete geçen ve baro seçimlerinin yeniden düzenlenmesini gündemine alan AKP’de, Türkiye Barolar Birliği (TTB) başkanının seçiminde delegelerin etkili olduğu İstanbul ve Ankara ile diğer iller arasındaki delege farkının kapatılması için formül arandığı belirtiliyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, yeni yasama yılının başlayacağı 1 Ekim’den sonra barolar başta olmak üzere meslek örgütlerindeki seçim sistemini değiştiren düzenlemenin Meclis gündemine gelebileceği belirtiliyor.

AKP’nin baro seçimlerine ilişkin yapacağı çalışmanın asıl hedefinde 79 baro olmasına karşın TBB Başkanı’nın seçiminde neredeyse toplam delegenin yarısını oluşturan Ankara ve İstanbul barolarının asıl hedef olduğu belirtiliyor. Bunun için de il barolarının TBB delegesi sayısının belirlenmesi sisteminde değişiklik hedefleniyor.

TBB’nin 504 delegesinden 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor. AKP, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üyesi fazla olan illerin delege sayısını düşürerek diğer il barolarının etkisini artırmak istiyor.

Avukatlık Yasası’na göre, TBB Genel Kurulu için her baro iki delege belirliyor. Avukat sayısı yüzden fazla olan barolar ise, yüzden sonraki her 300 üye için ayrıca birer delege seçiyor.

Yapılacak yeni düzenlemede ise her ile verilen 2 delege sayısının artırılması ve avukat sayısı yüzden fazla olan baroların yüzden sonraki her 1000 üye için birer delege seçmesi üzerinde duruluyor. Bu düzenleme sayesinde 100’ün üzerinde delegesi olan İstanbul Barosu’nun delege sayısının ciddi oranda düşürülmesi hesaplanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.