Alevi Çocuklarına Baskı Yapan Müdür Menzil Tarikatı Militanıymış

0
942

Adıyaman’da Gölbaşı ilçesinde bulunan Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Alevi öğrencilere namaz kılmaları için baskı yapan okul müdürünün Menzil Tarikatı’ndan olduğu iddia edildi.

Pirha’nın aktardığı habere göre Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Adıyaman Şubesi Başkanı Nusret Tunç, Alevi öğrencilere namaz kıldırılmaya çalışan; kız öğrencilerin başlarını örtülmeye, kız ve erkek öğrencilerin birbirleriyle konuşmaması için baskı yapmay ve kız öğrencilere beden eğitimi dersini yasaklamaya çalışan okul müdürünün Menzil Tarikat’ndan olduğunu söyledi. Tunç, öğrencilere Menzil Tarikatı’nın kitaplarının dağıtılmaya çalışıldığını aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan HBVAKV Adıyaman Şube Başkanı Nusret Tunç, şöyle konuştu:

Kaymakamlık tarikatçı müdürü koruyor

“Bu iş bir hukuksuzluktur, suçtur, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını alanen çiğnemektir. Ben burada Adıyaman’daki yetkili arkadaşları göreve davet ediyorum. Gölbaşı Kaymakamlığı’na vekaleten bakan Besni Kaymakamı adeta Abdullah Özbeyi temize çıkarır gibi ‘Böyle bir iddia yoktur asılsızdır, okul müdürümüz çok başarılıdır’ demiştir. Bu külliyen yalandır. Besni Kaymakamlığı’na yanlış bilgi verilmiştir. Ve okulda başarılı değildir. Okulun başarısı üniversiteye yerleştirdiği öğrencilerle göz önündedir. Son 4 yılın verileri elimizdedir. O okulda son dört yılda hukuk fakültesini, tıp fakültesini, diş hekimliğini, eczacılığı, mühendislikleri dahi kazanan tek bir öğrenci yoktur. Bu nasıl bir başarıdır? Sayın kaymakamım bunu bana ve toplumumuza izah eder mi?

Müdür, tarikat militanı

Biz bu olayı şiddetle protesto ediyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin kanunlarını çiğneyen bu kişi derhal görevden uzaklaştırılması gerekiyor. Bir yerde bir suç varsa bir konu varsa bu oradaki yaşayan insanların ortak sorunudur, ortak suçudur. Biz Alevilerin de orada eksikliği yetersizliği mutlaka vardır. Bizim önde gelen Alevi dedelerimiz ve başkanlarımız bu işi kapatalım, anlaşalım, uzlaşalım diyor. Neyini uzlaştırıyorsun, neyini anlaştırıyorsun? Bu bir kan davası değil, bu bir basit bir dövüş, bir alışveriş veya başka bir sorun değil ki barıştırasın tarafları. Bu ciddi bir sorundur. Ve Menzil Tarikatı şuanda çok büyük bir güç sahibidir

Alevi kurumları dik dursunlar

Alevi kurum başkanları bizim iyi niyetimizi AKP yandaşlarına pazarlamasınlar, peşkeş çekmesinler, dik dursunlar, halkına ve kendine güvensinler. Ne yazık ki içimizde bazı Hınzır Paşalar var. Bu Hınzır Paşalar Adıyaman’da da var. Bunlarla da bir yandan mücadele ediyoruz. Sıkıntımız bu. Oysaki biz birarada olup birlik olsak, iri olsak, diri olsak bu insanlar orada o kadar rahat aleni hareket edemezler. Ne yazık ki uzlaşalım anlaşalım diyen Alevi kurum başkanları var Adıyaman da. Bizim ciddi bir sıkıntımızda budur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.