Alevi Köyüne Cami Dayatması

0
581

Kars Sarıkamış’a bağlı Aşağısallıpınar Köyü’ne halkın talebi dışında cami yapılmasına köylülerin tepki göstermesi üzerine kaymakam tarafından tehdit edildiklerini belirten köylüler, cami değil cemevi yapılmasını istiyor.

Aşağısallıpınar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Candan, köylerine dayatma ile cami yapıldığını belirterek “Alevi köylerine cami yapıp Sünnileştirmek isteniyor. Köyde bir iş yapılacaksa bizleri ararlardı. Ama cami yapılırken sorma gereği duymadılar. Köyümüze cemevi yapılmasını istiyoruz, yapılsaydı bütün herkes yardım edecekti.” dedi.

Köylülerden Hasan Yalçınkaya ise “Alevi köylerine cami projesi Kenan Evren-Fethullah Gülen projesidir. Amaç asimile etmektir. Köyümüzün dokusunu bozmak istiyorlar. Kaymakam, köye altyapı, yol yapılmasını isteyen muhtara cami yapılması karşılığında bu hizmetlerin geleceğini söylüyor. O bölgede tek cami olmayan köy bizim köyümüzdür.” ifadelerini kullandı.

Köyün asıl ihtiyacının ziraat ve kooperatif olduğunu belirten yöre halkından Ziyattin Kocalar da “Bizim kapımız cemevidir. Ben Alevi olarak doğdum Alevi olarak ölmek istiyorum. Sünnileşmek istemiyorum.” dedi.

Köy muhtarı gazetecilerin konuşma talebini kabul etmezken, köylülere, “Köye hizmet gelmesi için cami yapılmasına göz yumacağız.” dediği ve yöre halkını ikna etmeye çalıştığı belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.