Almanya’da Irkçılık Yükselişte

0
572

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg bölgelerinde yapılan eyalet seçimlerinde aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD), oyların %28,1’ini alarak Hristiyan Demokrat Partisi’nin (CDU) ardından ikinci parti oldu.

Seçim sonuçları Almanya’da ırkçı partilerin oyunun artmış olduğunu gösteriyor. 2014 yılında yapılan seçimlerde AfD oyların %9,7’sini almıştı. Bu seçimlerde ise oyları üç kat artmış durumda.

Hristiyan Demokratlar (CDU) önceki seçimde %39,4 oy alırken bu seçimde %33,1’de kaldı. Sol Parti oy kaybederek %18,9’dan %10,3’e düştü. 

Yeşiller Partisi ise seçimlerde oyunu artıran ikinci parti oldu. %8,3 oy alan Yeşiller Partisi, önceki seçimde %5,7 oranında oy almıştı. Devam eden çevre eylemlerinin, Yeşiller Partisi’nin oyunu yükselttiği belirtiliyor. 

Öte yandan bu seçimde belki de en çok oy kaybeden Sosyal Demokrat Parti (SPD) oldu. 2014 yılında yapılan seçimlerde SPD %12,4 oy alırken, bu seferki seçimde %7,4 oy aldı. Hür Demokrat Parti ise barajı aşamadı. 

Toplamda 122 sandalyeden oluşan Meclis’te CDU’nun 46 temsilcisi, AfD’nin 39 temsilcisi, Sol Parti’nin 14 temsilcisi, Yeşiller Partisi’nin 11 temsilcisi, SPD’nin ise 11 temsilcisi olacak. Irkçı parti ile ortaklık yapmayacağını belirten Hristiyan Demokrat Parti, bu haliyle tek başına iktidar olamıyor. 

Gelinen aşamada bizler Almanya’da yaşayan göçmen vatandaşlar olarak, faşizmle mücadele etmenin en önemli yolunun örgütlenmekten geçtiğini biliyor, gelişen ırkçılığa ve faşizme karşı dayanışma içinde olmanın gerekliliğinin bir kez daha farkına varıyoruz.

ODAK – Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.