Anayasa Mahkemesi’nden Barış Akademisyenleri İçin Emsal Karar: İfade Özgürlükleri İhlal Edildi

0
486

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Barış Akademisyenleri’nin “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla cezalandırılmalarının ifade özgürlüklerinin ihlali olduğuna karar verdi.

8’e karşı 8 oyla alınan kararda, eşitlik durumu nedeniyle başkanın oyunun çift sayıldığı belirtildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın da ihlal yönünde oy kullanması sebebiyle, bugün gerçekleşen genel kurul toplantısı sonucunda ihlal kararı çıkmış oldu.

Ayrıca, AYM kararının bir örneğinin, ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılması amacıyla yerel mahkemelere gönderilmesine ve başvuruculara 9’ar bin TL  tazminat ödenmesine karar verildiği belirtildi.

AYM’nin verdigi ihlal kararının barış bildirisi nedeniyle halen yargılaması süren 784 akademisyenin davası için emsal nitelik taşıyacağı belirtiliyor. Karar sonrası kesinleşmiş cezalar için yeniden yargılama yolu açılırken, istinaf aşamasında olanlar için bozma kararı verilmesi, devam eden davalar için de beraat kararları söz konusu olacak.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.