AOÇ’nin 250 bin metrekarelik arazisi daha talana açıldı

0
315

Ankara’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) sınırları içerisindeki 250 bin metrekare büyüklüğündeki arazi, geçtiğimiz günlerde askeri alan statüsüne alınarak yapılaşmaya alınmıştı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazisine ait olan 250 bin metrekarelik alanın askeri alan statüsüne dönüştürülerek yapılaşmaya açılma kararına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

AKP iktidarı döneminde, 2006 yılında AOÇ üzerinde plan yapma yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi‘ne devredilmesi ile talan sürecinin hızlandığı belirtilen açıklamada, “Alanın bütünlüğü Ankara Bulvarı ile bölündü; iktidarın Kaçak Saray inşaatları ve ülke tarihinin en büyük israf projesi olan Ankapark ile büyük hasar aldı. AOÇ arazileri Millet Bahçeleri talanına dâhi konu edilmekte. AOÇ arazisi kimi zaman mevzuatlara uydurularak, kimi zaman da hukuksuz yöntemlerle kuruluş felsefesine aykırı ve modern bir kent vizyonundan uzak biçimde onlarca farklı kullanıma ayrıldı. Merkezi ve yerel yönetimlerin politikaları aracılığıyla kayıp bir mekâna dönüştürüldü.” ifadeleri kullanıldı.

Çiftlik arazisi, geçtiğimiz yıllarda yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Millet Camii ile AKP’li Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yaptırılan Ankapark projesi gibi çok sayıda projeyle yapılaşmaya açılarak talan edilmişti. Ayrıca arazi, Sağlık Bakanı’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi gibi çok sayıda kuruma da tahsis edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.