Araç geçiş garantisi ile soygunun yükü ağırlaşıyor

0
167

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilen ve devletin, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği yol ve köprü projelerine “araç geçiş garantisi” vermesi yüzünden halkın ödeyeceği faturalar yükseliyor.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, 2020 yılının ilk yarısına ilişkin garanti ödemeleri planlanmaya başladı.

Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Devlet, işletecek firmaya “araç geçiş garantisi” verdi. Araç geçiş bedelleri, döviz olarak belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor.

Osmangazi Köprüsü’nden yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle, köprünün yapımını üstlenen Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay şirketlerinin hissedar olduğu Otoyol AŞ’ye 1 milyar 750 milyon TL ödenecek. Ödeme işlemi birkaç hafta içinde gerçekleştirilecek. Şirkete, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin garanti ödemesi de 2021 yılı Mart ayında yapılacak.

Devlet, daha önce köprü ve otoyol projelerinde garanti ödemelerini yıllık yapıyordu. 2018 yılının ağustos ayında döviz kurunda yaşanan şok artışın ardından garantide “ikili ödeme” sistemine geçildi.

İlk uygulama, İÇTAŞ–Astaldi konsorsiyumunun işlettiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nda başlatıldı. Şirkete, geçen yıl bu yöntemle ödeme yapıldı. 2020 yılının ilk yarısı için de temmuz ayında 1 milyar 750 milyon TL düzeyinde garanti ödemesi gerçekleştirildi. Yılın ikinci yarısı için de 2021 yılı Ocak ayında garanti ödemesi söz konusu olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.