Araştırmaya Göre Toplumun Çoğu “Kadın çalışmak için eşinden izin almalı.” Diyor

0
434

Kamuoyu araştırma şirketi Konda, toplumdaki kadın ve erkek rolüne bakışı ve bunun on yıl içindeki değişimini anlatan bir rapor yayımladı.

11 sene içinde, farklı zamanlarda, 20 bine yakın kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen ve karşılaştırmalı verilere dayanan raporda, kadın ve erkekler arasındaki toplumsal farklar ortaya kondu.

Raporun verdiği temel bilgilere göre, ülkedeki her beş kadından sadece biri çalışıyor. Buna sebep olan faktörler arasında ise eğitime erişim, çocuk bakımının kadınlara yüklenmesi ve toplumda çalışan kadına bakış açısının etkili olduğu belirtiliyor.

Rapora göre, toplumun yarısından fazlası “Kadın çalışmak için eşinden izin almalıdır.” görüşüne sahip ancak yine de bu oranda son 10 yılda kayda değer bir azalma da dikkat çekiyor.

Konda’nın araştırmasına göre, 2008 yılında “Kadınlar çalışmak için eşinden izin almalı.” ifadesine erkeklerin yüzde 73’ü “kesinlikle doğru” veya “doğru” cevabını verirken, bu oran 2018’de 14 puan gerileyerek yüzde 59 oldu. Kadınlarda ise bu ifadeye “kesinlikle doğru” veya “doğru” diyenlerin oranı yüzde 65’ten yüzde 49’a geriledi.

“Kadınların izin alması gerektiği” görüşünün eğitim seviyesine göre değiştiği de raporda yer alan ayrıntılardan. İzin alma gereğine üniversite mezunu kadınların çoğu karşı çıkarken, üniversite eğitimi almış erkekler bu konuda “kararsız”.

Lise seviyesinin altında eğitim görmüş erkekler çoğunlukla kadınların izin alması gerektiğini düşünürken, eşinden izin alması gerektiğini düşünen lise altı mezunu kadın sayısı da azımsanmayacak ölçüde.

5 Erkekten 3’ü Yemek-Temizlik İşini Kadın İşi Olarak Görüyor ve Yapmıyor

Araştırmada kadınlara atfedilen cinsiyet rollerine dair de çarpıcı sonuçlara yer verilmiş. Buna göre erkeklerin önemli bir kısmı evde temizlik ve yemek yapmıyor, bu işleri “kadın işi” olarak ele alıyor. “Evde temizlik yaparım.” ve “Evde yemek yaparım.” ifadesine erkeklerin yüzde 62’si “hiçbir zaman” ve “nadiren” yanıtını verdi. Bu da 5 erkekten 3’ünün evde yemek ve temizlik yapmadığını gösteriyor.

Eğitim Seviyesi Arttıkça Kürtajın Hak Olduğu Düşünülüyor

Raporda, toplumun neredeyse yarısının kürtaja karşı olduğu da belirtiliyor.

Kadınların kürtaj yaptırmasına genel olarak lise ve altı mezun kadınların ve erkeklerin çoğu karşı çıkıyor. Lise ve üstü mezun kadınlar arasında ise kürtaj hakkının kadınlarda olması gerektiğini düşünenler çoğunlukta. Erkeklerin büyük oranda kürtaja karşı çıktığı görülürken, bekar ve büyük şehirlerde yaşayan kadınlar kürtajın hak olduğunu, evli ve kırsalda yaşayan kadınlara kıyasla daha fazla düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.