Arin Bebek Özgürlüğüne Kavuştu

0
523

Mardin Kapalı Hapishanesi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte kalan astım hastası 26 aylık Arin bebek özgürlüğüne kavuştu. Anne Esma Yılmaz’ın infaz hâkimliğine yaptığı denetimli serbestlik başvurusu 2 yıl sonra kabul edildi.

Henüz iki aylıkken hapishaneye giren ve annesiyle birlikte 2 yıldır tutsak olan Arin bebek hapishaneden çıktı.

Daha önce 3 defa infaz hâkimliğine denetimli serbestlik başvurusunda bulunan anne Esma Yılmaz’ın talebi her defasında reddedildi. Bunun üzerine süreç Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınmıştı ancak AYM henüz dosya ile ilgili karar vermedi.

Esma Yılmaz’ın avukatı Güler Kılıç Polat, müvekkilinin “örgüte yardım” suçunu işlediği iddiasıyla 4 yıl hapis cezası aldığını belirterek, “Defalarca yaptığımız başvurularda ve hâlâ AYM’de olan dosyamızda; 0-6 yaş grubunda üstelik hasta çocuğu olan Esma Yılmaz’ın bir yıl önce tahliye edilmesi gerekiyordu. Denetimli serbestlik yasasına göre koşullu salıverilmesine 2 yıl süre kala yararlanır. Bir yıldır hukuka aykırı bir şekilde tutulan Esma Yılmaz koşullu salıverilmesine 1 yıl kala denetimli serbestlik şartı ile tahliye edilecek.” diye konuştu.

Arin’in babası Mihdi Yılmaz ise zorlu bir süreçten geçtiklerini ancak kararla mutlu olduklarını söyleyerek, “Arin astım hastası olduğu için arada alıp ben doktora götürüp geri annesine veriyordum. Arin şuan 26 aylık ama beni ve kardeşlerini tanımıyor. Bana ‘abi’ diyor. 24 ay boyunca yaşadıklarımızı anlatmak gerçekten çok zor, yaşamak lazım. Konuşurken bile tüylerim diken diken oluyor. Bizim Arin’in dışında 3 çocuğumuz daha var. En büyüğü 13 yaşında. 26 ay boyunca onlarda Arin’i bir hayal gibi sevdiler.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.