Arkadaşımız Doğan Baran, Hakkında Açılmış Bir Davadan Beraat Etti

0
760

Dergimizin eski yazı işleri müdürü Doğan Baran, 2011 yılında hakkında açılmış davadan bugün görülen karar duruşmasında beraat etti.

Baran, 2011 yılında Kocaeli’de öğrenciyken kent muhalefeti ve öğrencilere yönelik gerçekleştirilen polis operasyonunda gece yarısı Terörle Mücadele polislerince gözaltına alınmış, dört günlük gözaltı sürecinden sonra tutuklanarak Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesine gönderilmişti.

Burada bir süre hapis kalan arkadaşımız, avukatların mahkemeye yaptıkları itiraz sonucunda ara karar ile tahliye edilmişti.

Baran, mahkeme sürecinde yaptığı savunmasında, “Tutuklanmamıza bahane olarak yaptığımız basın açıklamaları, yürüyüşler ve anmalar gösterildi. Toplumsal meselelere karşı gerçekleştirdiğimiz basın açıklamaları ve yürüyüşler şahsen onaylasanız da onaylamasanız da hakkımızdır. Devletin bir gecede çıkarttığı torba yasalara, belediyenin ulaşım zamlarına elbette karşı çıkacağız. Hopa eylemlerinde AKP’nin polisi tarafından katledilen Metin Lokumcu’ya elbette sahip çıkacağız. Deniz Gezmiş’ler, Mahir’ler ve İbrahim Kaypakkaya’ları bu ülkenin en samimi yurtseverleri olarak bilirim. Ne halklarını satmışlar ne de ülkemizi sermayeye ve emperyalizme peşkeş çekmişlerdir. Onlar gibi ülkemiz, halkımız ve insanlık için hayatlarını feda etmiş Ömer Yazgan’ları, Cemalettin Yalçın’ları ve tüm onurlu devrimcileri elbette anacağız.” ifadelerinde bulunmuştu.

Siyasi polisin hazırladığı fezleke ve savcının düzenlediği sorularda “Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Ömer Yazgan gibi isimlerin anmalarına katılmak”, “Hamza Yalçın ile görüşme yapmak”, “Odak dergisini evinde bulundurmak” gibi mesnetsiz suçlamalarda bulunulmuş; “örgüt üyeliği”, “suçu suçluyu övmek”, “polise mukavemet” iddialarıyla hakkında dava açılan arkadaşımızın davası o dönem çıkan yargı paketi ile ertelenmiş; geçtiğimiz sene arkadaşımıza açılan yeni davalar sonucunda ise bu dava mahkeme tarafından yeniden gündeme getirilmişti.

Arkadaşımız, bugün görülen son duruşmasında ifadelerini tekrar ederek beraatini talep ettiğini yineledi. Mahkeme, arkadaşımız hakkında suç vasfının oluşmadığına hükmederek beraat kararı verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.