“Aşıdan pay almak için 8 ayı sildiler, sayılar hala güvenilir değil”

0
153

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin haftalık basın toplantısında konuştu. “Yıllardır diyoruz ki bu iktidar yalan, talan ve savaş üzerine kuruludur” diyen Sancar, AKP’nin açıkladığı koronavirüs vaka sayılarının hala güvenilir olmadığını vurguladı.

“En son örnek pandemi ile ilgili vakaların açıklanması konusudur. Pandeminin başından beri verilen sayılar kamuoyuna duyurulan rakamlar meğer yalanmış. Biz bunu söylüyorduk zaten, yalan olduğunu biliyorduk. Sadece bizler değil pek çok kuruluş bu yalanların nasıl pazarlandığını, pandeminin nasıl yalan üzerine yönetilmek istendiğini kamuoyuna, halkımıza açıklıyordu. Bunların başında TTB geliyordu ama her seferinde bu yalanları ortaya koyanlar iktidarın yalanlarını sergileyenler saldırıya maruz kalıyordu” ifadelerinde bulunan Sancar ayrıca şunları ekledi:

“Aşıdan pay almak için şimdi birden 8 ayı sildiler. 30 binin üzerine çıkmış durumdayız. Dünya listesinden bir günde 24. sıradan 3. sıraya yükseldi. Sayılar hala güvenilir değil. Bu yalanın sonucu, faturası nedir. Halkın sağlığıdır. İnsanların sanki ortada tehlike yokmuş gibi davranmaya itilmesidir.

Yasaklar geldi biz de bazı yasakların olması gerektiğini başından beri söylüyoruz ama bu yasakların bir mantığı olur. İktidarın açıkladığı yasaklar çelişkilerle doludur. Yasak açıklanırken destek es geçiliyor. Destek niye gerekli? Eğer sokağa çıkma yasağı ilan edecek işletmelerin kapanması kararını alacaksanız insanların geçinmesini sağlayacak tedbirler almak zorundasınız. İktidarın açıklamasında yasak var destek yok. Yasaklar da büyük ölçüde ekonominin çarklarını döndürmek için konuyor. Halksa ekonominin çarkları içinde ezilsin iye kendi kaderine terk ediliyor. Bu iktidarın bu düşüncesine karşı mücadele bir insanlık mücadelesidir. Yalanların sonu yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.