Atanmış rektör istemeyen Boğaziçi öğrencileri adliyede

0
102

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasına karşı tepki gösteren ve ardından gözaltına alınan 40 öğrenciden 24’ü bugün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Protestolar sırasında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlarını işledikleri öne sürülen 40 öğrenciden 24’ü emniyetteki işlemlerin ardından bugün sağlık kontrolünden geçirildi. 24 öğrenci daha sonra Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edildi. Savcılık sorguları biten öğrencilerden Azad Aksoy ve Harun Reşit tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer üniversiteliler ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Öğrencilerin emniyette işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı ortaya çıkarken, gözaltındaki 16 öğrencinin ise Vatan Caddesindeki Güvenlik Şube Müdürlüğünde sorguları sürüyor.

Öte yandan gün boyu öğrencilere yönelik gözaltılar da devam etti. Çağlayan Adliyesi önünde düzenlenen “Gözaltılar serbest bırakılsın” açıklamasından sonra bir öğrencinin daha gözaltına alındığı, bugün de toplamda 4 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.