Ataşehir Belediyesi İşçileri Greve Gidiyor

0
717

Ataşehir Belediyesi İşçilerinin yetkili sendikası, Toplu sözleşmedeki uyuşmazlık nedeniyle grev kararını belediye binasına asacak.

Ataşehir Belediyesi’nde taşeron statüsünde çalışan 2000’i aşkın işçi, toplu sözleşme konusunda bir çözüm bulunamaması nedeniyle ekonomik haklar, sosyal haklar ve iş güvencesini içeren insanca talepleri açısından mağduriyet yaşadıklarını belirtiyorlardı.

Sorunlara çözüm üretebilecek bir toplu sözleşmenin hayata geçilmesi için işçiler bir süredir sendikaları aracılığıyla taleplerini dile getiriyorlardı.

Birkaç aylık bekleyişin ardından toplu sözleşme görüşmelerine başlayan işçiler, yetkili sendikaları aracılığıyla yapılan görüşmelerde kendileri için en temel konular arasında yer alan asgari ücret farkının işçi ücretlerine yansıtılması, çalışma saatinin haftalık 40 saate çekilerek işçiler arasında eşitlik sağlanması ve taşeron sisteminin en önemli sorunlarından biri olan iş güvencesi sorununun disiplin kurulu maddeleriyle işçi yararına olacak şekilde çözüme kavuşturulması taleplerinin, yapılan görüşmede kabul edilmediğini belirtti.

Sözleşme taslağı içinde yer alan idari ve sosyal hakları kapsayan bir çok maddenin de işveren tarafından kabul edilmediği çalışanlar tarafından belirtildi.

Belediye İşçileri, toplu sözleşme sürecinin 12 Temmuz’da bitmesi nedeniyle Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şubesi’nin grev öncesi Ataşehir Belediyesi binası önünde basın açıklaması yapacağı belirtildi. Ayrıca sendikanın grev sürecinin başlatılacağını belirten yazıyı da yarın belediye binasına asacağı bildirildi.

İşçiler bu nedenle 5 Temmuz Cuma Günü saat 13.00’da sendika tarafından yapılacak basın açıklamasına duyarlılık çağrısı yaptılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.