Ataşehir Belediyesi’nde İşçiler Baskıyla Sendikadan İstifa Etmeye Zorlanıyor

0
635

İşten çıkartılan Ataşehir Belediyesi çalışanları Melike Şahin ve Alişan İpşiroğlu, türlü zorluklara rağmen direnişlerinin 27’nci gününde işe dönmek için mücadeleye devam ediyorlar.   

Öte yandan Ataşehir Belediyesi çalışanlarının tamamının bir süredir maaşlarını düzenli alamadığı ve yakın zamanda yapılan toplu iş sözleşmesinde Belediye yönetiminin altına imza attığı kimi maddelerin yönetim tarafından uygulanmadığı nedeniyle, özellikle işçiler sağlıkları ve güvenlikleri konusunda büyük sorunlar yaşıyorlar. Yüzlerce işçi sağlıksız, türlü risklere açık ve güvencesiz şekilde çalıştırılıyorlar.

İşçilerin yaşadığı bu sorunlara dikkat çekmek ve çözüme kavuşturulmasını sağlamak için Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube’nin öncülüğünde geçtiğimiz gün uyarı amaçlı 1 günlük iş bırakma eylemi yapılmıştı.

Ataşehir Belediyesi’ne bağlı Dış Temizlik, Park Bahçeler ve Fen İşleri Müdürlüğü gibi çalışma alanlarında işçiler bir gün boyunca iş bırakarak yaşadıkları önemli sorunları dile getirdiler.

İşçilerin aktardığına göre etkili olan iş bırakma eyleminin ardından Ataşehir Belediyesi’nde işçilere karşı yoğun bir baskı uygulanmaya başlandı. Grevin ertesi günü belediye binasında toplantıya çağrılan işçiler işten çıkartılmakla tehdit edildi.

İşçiler, Belediye Başkanı’nın toplantıda “İstersem greve katılan herkesi çıkarırım”, “evde karısına söz geçiremiyor gelmiş burada sendikacılık yapıyor”, “destek verenler illegal örgütler” şeklinde ifadeler kullandığı bilgisini verdiler.

Yapılan 1 günlük iş bırakma eyleminin ardından greve katılan yüzlerce işçiye tutanak tutularak yazılı savunma yapmaları istendi. Birkaç gündür ise işçiler bir dilekçe imzalatılarak sendikadan istifa etmeye zorlanıyorlar. 

Sendika üyesi işçiler 100’ün üzerinde işçinin baskı ile sendikadan istifa ettirildiğini, istifa dilekçelerinin belediyeye bağlı bir çok birime gönderilerek yaygın sekilde müdürler, şef ve amirler vasıtasıyla işçilere imzalatılmaya çalışıldığı bilgisini paylaştılar.

Tehdit ve baskıya tepki gösteren işçiler sendikalı olma haklarından vazgeçmeyeceklerini ve  baskıya boyun eğmeyeceklerini belirtiyorlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.