Atatürk’ü anmak tarikat talimatıyla yasaklandı

0
370

Bursa’da Uludağ Rotary Klübü önceki gün ” 10 Kasım Atatürk’ü Anma Kros Yarışları” düzenledi. Yarışlar Soğanlı Botanik Parkı’nda gerçekleşti. İddialara göre anma etkinliklerine Osmangazi’deki okulların katılmasına tarikat talimatı ile izin verilmedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Osmangazi ve Gemlik İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinin 25 Ekim’de okullara yazı göndererek, öğrencilerin yarışlara katılmasının sağlanmasını istediği ancak yarıştan bir gün önce okullara yeni bir yazı göndererek önceki yazının “sehven” gönderildiği ve öğrencilerin koşunun yapılacağı Botanik Parkı’na götürülmemesi istendiği ortaya çıkmıştı. 

Tarikat talimatıyla engellendi

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, öğrencilerin koşuya katılmasının engellenmesine tepki gösterdi. “enBursa.com” haber portalına konuşan Rona, eğitimi yönetenlerin Atatürk ve yarattığı değerler ile sorunlu olduğunu belirterek “Çeşitli kurum ve kuruluşlara dair engelleme çabası içine giren Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, her türlü tarikat ve cemaat faaliyetleri için okul kapılarını sonuna kadar aralamaktan geri durmuyor. Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, son dakika yazısı için talimatı hangi tarikattan aldıysa kamuoyunun bunu bilmeye hakkı vardır. Sembolik olarak yönetici koltuğunda oturanlar gerçekte eğitimi kimlerin adına yönetiyorsa Atatürk’ü anma koşusuna katılımı da aynı odaktan talimatla engellemişlerdir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.