Avcılar Belediyesi emekçileri hakları için eylem yaptı, Belediye Başkanı eylemi kırmaya çalıştı

0
287

Avcılar Belediyesi’nde örgütlü bulunan Tüm Bel-Sen sendikasına bağlı İstanbul 1 No’lu şube, belediye emekçileri ile birlikte bugün bir eylem düzenledi.

Belediye binası önünde düzenlenen eylemde, toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde yaşanan tıkanıklık dile getirilirken, emekçiler insanca yaşama koşulları istediklerini belirtti.

TİS sürecindeki çalışanların taleplerini ve belediye yönetimine itirazlarını ifade eden basın açıklaması metnini, Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Adem Erdem okudu.

Erdem okuduğu basın metninde çalışanların durumunu aktarırken, “Gelinen aşamada memurların ödenmeyen 6 ikramiyesine yeni dönemde 3 ikramiye daha ilave olarak ödenmeyen ikramiye sayısı 9’a çıkmıştır. Sözleşmeli memurların da bir maaşı ve 13 ikramiyesi hala ödenmemiştir. Teknik personelin 2016 yılından bu yana arazi tazminatları ödenmemiştir” bilgisine yer verdi.

Başkandan yüzde 0 zam önerisi!

Açıklamanın devamında gelişen süreci aktaran Erdem, İstanbul’da CHP’li belediyelerde ortalama 2800-3000 TL TİS ödemesi yapıldığını, Avcılar’da ise bunun ortalama 1600 TL olduğunu ifade ederken sözleşmeli personele yemek ve yemek parası verilmediğini, Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin yeni seçildiği Mart 2019’da 100 TL’lik bir maaş artışı yaptığını, emekçilerin Hançerli’nin o dönem yeni seçildiğinden ötürü ona şans tanıdığını, şimdi yapılmak istenen toplu iş sözleşmesinde ise Hançerli’nin hiçbir zam yapmadan devam etmek istediğini belirtti. Erdem, “Emekçiden, hak talebinde bulunmadan özveriyle çalışmalarını isteyen Avcılar Belediye Başkanı’ndan emekçiler ADALET istiyor!” dedi.

Adem Erdem son olarak zaten makul bir teklifle masaya oturduklarını aktarırken, taleplerinin bir an önce karşılanmasını söylerken; bu talepler karşılanana kadar örgütlü demokratik haklarını kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Belediye Başkanı Turan Hançerli eylemi kurmaya çalıştı

Yapılan basın açıklamasını bir süre izleyen Belediye Başkanı Turan Hançerli, açıklamadan sonra basına bir açıklama yapmaya çalışarak, “Emekçi arkadaşlarımız alacaklarını alıyorlar. Fakat yasanın izin vermediği şeyleri talep ediyorlar” ifadelerinde bulunarak eylemi manipüle etmeye çalıştı.

Hançerli’nin çarpıtmalarına karşılık veren Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Adem Erdem ise duruma tepki göstererek Hançerli’nin ‘eylem kırıcılığı’ yaptığını ifade ederek, emekçilerin 9 aylık biriken haklarını alamadığını, Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin ise üstüne üstlük emekçilere yüzde 0’lık bir zam önerdiğini belirtti.

Çalışanlar içerisinden Hançerli’ye yapılan, “Açız, aç, hakkımızı istiyoruz” itirazları ile Belediye Başkanı hızla bina içerisine yöneldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.