Avukat Bek’e takipsizlik: Soylu’ya “kel kafalı” demek suç değil

0
380

Adana Barosu’na kayıtlı avukat Tugay Bek hakkında sosyal medya paylaşımlarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ithafen “kel kafalı bakan” demesi gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturma takipsizlik ile sonuçlandı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında 3 Ocak’ta ifadeye çağrılan Avukat Bek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı üç paylaşımdan sorumlu tutulmuştu.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Tugay Bek hakkında yürütülen soruşturmada, Yargıtay ve AİHM’nin siyasilere yönelik sarf edilen sözler hakkında vermiş olduğu kararlar emsal alınarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek şunlar ifade edildi:

“Tugay Bek tarafından ‘kel kafalı zat’ şeklinde bulunması nedeniyle ve müşteki olarak belirtilen Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı görevinde bulunması dolayısıyla kamu görevlisi olması sebebiyle Re’sen soruşturmaya başlanmış ise de Yargıtay’ın ve AİHM’nin siyasilere yönelik sarf edilen sözler hakkında vermiş olduğu kararlar dikkate alındığında sarf edilen sözün kaba söz mahiyetinde kaldığı, diğer paylaşımlar bakımından ise yapılan beyanların eleştiri mahiyetindeki sözlerden ibaret olduğu anlaşılmaktadır. Şüpheli hakkında suçun yasal unsurunun oluşmaması nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

Kararı sosyal medya hesabından paylaşan Tugay Bek, “Müjdemi isterim!! Artık herkes gönül rahatlığı ile ceza alırım korkusu taşımadan, Süleyman Soylu’ya kel diyebilecek. Çünkü savcılara göre de bakana kel demek suç değil. Bu süreçte adalete ve yargıya olan inancımı hiç yitirmedim.  Sonunda Cumhuriyet Savcısı da Süleyman Soylu’nun kel olduğu gerçeğini görüp, durumu kabullenerek, hakkımda takipsizlik kararı verdi. Rahat olun arkadaşlar Adana’da Savcılar var. Sonuç olarak kel demek suç değil.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.