Avukatın etek boyuna karışan hakim, HSK kararıyla işine geri döndü

0
482

Bir süre önce duruşma sırasında kadın avukatın etek boyuna karıştığı için görevinden uzaklaştırılan hakim Mehmet Yoylu’nun, HSK kararı ile 24 Ekim’de görevine geri döndüğü ortaya çıktı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun, duruşma sırasında avukatın etek boyuna karıştığı için görevinden uzaklaştırılan İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi hakimi Mehmet Yoylu’yu görevine iade ettiği öğrenildi.

Hürriyet’ten Damla Güler’in yaptığı habere göre Yoylu’nun HSK kararıyla 24 Ekim’de görevine iade edildiği belirtildi. HSK tarafından, “Soruşturmaya konu eylemlerin göreve devama engel teşkil etmediği anlaşıldığından tedbiren görevden uzaklaştırma kararının kaldırılmasına” karar verildi ve Yoylu Gebze hakimi olarak görevlendirildi.

Ne olmuştu?

İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi’nde görülen ve duruşma tutanağına da yansıyan olayda Yoylu, avukatın eteği kısa olduğu için “uygun görünmediğini” söylemişti. Duruşma esnasında yaşanan olay, duruşma tutanağına da yansımış, buna göre mahkeme hakimi Mehmet Yoylu, mini etek giyen avukatın kıyafetinin “avukatlık hukuku”na ve “örf”e aykırı olduğunu öne sürmüştü.

Yoylu’nun konuyu taraf avukatlarına sorması ve salondaki diğer avukatların da etek boyunun “uygun” olduğunu belirtmesi üzerine hakim mahkemenin Yazı İşleri Müdürü’nü huzura çağırarak “eteğin kısa olduğu ve yanlış anlamaya vesile olmaması için fotoğrafının çekilip baroya iletilmesini” istemişti.

Avukatın reddetmesi üzerine duruşmaya devam edilmiş, ardından mahkeme salonu önünde buluşan çok sayıda avukat Yoylu’yu protesto etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.