Avustralya daha aylarca yanacak

0
548

Avustralya’da orman yangınları devam ediyor. 7 milyon hektarlık ormanlık alanın kül olduğu, yarım milyar hayvanın ve 24 insanın hayatını kaybettiği yangınlar için Başbakan Scott Morrison, “Yangınlar devam ediyor ve daha aylarca yanacak” uyarısında bulundu.

Avustralya aylardır ormanlık ve çalılık bölgelerde başlayıp ve gittikçe etkisi artan orman yangınları ile baş etmeye çalışıyor. Yerleşim bölgelerine de sıçrayan yangınlarda bu zamana kadar 24 insan hayatını kaybetti. Yarım milyar hayvan yanarak ve zehirlenerek canından oldu. Bölgeye özgü çeşitli hayvanlar nesillerinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Yetkililerin ifade ettiğine göre yangınların etkili olduğu Yeni Güney Galler bölgesinde 8 bin koala dört aydan kısa bir sürede öldü. Bu, koala nüfusunun yaklaşık olarak üçte birlik kısmına tekabül etmekte. Yangından etkilenen diğer eyaletlerde de kayda değer koala nüfusu var ama kaçının kaybedildiğine dair henüz bir sayı açıklanmadı.

“YANGINLAR DEVAM EDİYOR VE DAHA AYLARCA YANACAK”

Avustralya’nın 6 eyaletinde yaklaşık 7 milyon hektar alan yanıp kül oldu. Bu Belçika ve Haiti’nin toplam yüz ölçümünden büyük bir alan. 2 bin evden geriye hiçbir şey kalmadı. Ateş ve dumandan kaçanlar sahillerde toplanarak yaşam mücadelesi veriyor. ​Pazar günü yangınlarla mücadele eden itfaiyecilerin sayısı 2 bin 700 kadardı. Bugüne dek üç itfaiyeci öldü. Yangınlarla mücadele için 3 bin yedek asker ve uzmanlık sahibi diğer askerler göreve çağrıldı.

Yangınlar sırasında Hawai’ye tatile gittiği için eleştiri oklarının hedefindeki Başbakan Scott Morrison, etkilenen bölgelerin iki yıl içinde yeniden yapılanması için ilaveten 1.39 milyar ABD dolarına denk gelen fon kanalize edeceklerini açıkladı. Yangının yaralarını sarmak için ne gerekirse hükümetin ödeyeceğini söyleyen Morrison, bunun 347 milyon dolarının Haziran 2020’de bitecek mali yıl, yaklaşık 700 milyon doların 2020/21 ve 347 milyon dolarının 2021/22 için tahsis edileceğini belirtti. “Yangınlar devam ediyor ve daha aylarca yanacak” vurgusu yapan Avustralya Başbakanı, daha fazla kaynak ayırmak gerekirse temin edileceğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.