Ayasofya’da tarih nasıl kapatılacak? Detaylar netleşti

0
263

Ayasofya müzesinin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği ile camiye çevrilmesinin ardından yapı içerisinde tarihi ikona ve sembollerin nasıl kapatılacağına ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ayasofya’nın ibadete açılması için çalışmaların önümüzdeki Cuma gününe kadar tamamlanacağını açıkladı. Kültür Bakanlığı’ndan bir ekip Ayasoyfa’ya gidip incelemelerde bulunarak mevcut halde 10’dan fazla ikona ve sembolün nasıl kapatılacağını tartışacak.

Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre, ikon ve semboller için açılır-kapanır bir perde yapılacak. Kıble yönündeki ikonaların üzeri perde ile örtülecek. Meryem ve Cebrail ikonolarının üzerleri örtülecek. Yetkililer, ikona ve sembollerin kaldırılmasının veya bir başka yere nakledilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

İnsan figürü olmayan başka sembollerin ise kaldırılması veya üzerinin örtülmesi söz konusu olmayacak. Yetkililer 86 yıl önce cami olarak ibadet edilirken de bu figürlerin üzerlerinin kapatılmadığını söyledi.

Yetkililer zeminde bazı çökmeler, yıpranmalar olduğunu, buna zarar vermeyecek bir teknikle ve malzemeyle halı döşeneceğini ve ibadete hazır hale getirileceğini belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.